понеделник, 13 декември 2021
Битовото отопление и пътният транспорт са основни виновници за запрашаването в Русе
С 38 гласа „за“ Общинският съвет в Русе прие финалния вариант на Програмата за управление качеството на атмосферния въздух по показатели ФПЧ10 и ФПЧ 2,5 на Община Русе периода 2021-2026 г. и План за действие към нея. Тя е ценен инструмент за управление качеството на атмосферния въздух, тъй като включва подробен анализ на актуалното състояние на въздуха, мерки за намаляване на фините прахови частици в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, и предлага различни източници на финансиране за реализирането на мерките.
Програмата определя източниците на ФПЧ10 и ФПЧ2.5 в Община Русе и ги разделя в четири основни групи: битово отопление, пътен транспорт, промишленост и селско стопанство. Направен е анализ на приноса на всеки от източниците към цялостното замърсяване, въз основа на който са предложени мерки за поетапно намаляване на емисиите в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период. Резултатите показват, че докато за замърсяването с ФПЧ10 приносът на пътния транспорт и битовото отопление е почти изравнен, то за високата концентрация на ФПЧ2.5 основен виновник е битовото отопление. Характерно е обаче, че докато емисиите от транспорта са целогодишни, тези от битовото отопление са сезонни, т.е относително същото количество ФПЧ се разпространяват във въздуха за два пъти по-кратък период, което насложено върху емисиите от транспорта, създава предпоставки за регистриране на високи средноденонощни концентрации.
Документът е разработен от екип от екоексперти, като предварителният му вариант бе подложен на широко обществено обсъждане. На него гражданите отправиха своите предложения за конкретни мерки, свързани с намаляване замърсяването на въздуха в Русе, а срокът за приемане на идеи бе удължен. След обобщаване на направените предложения приложимите към предмета на Програмата бяха включени в окончателния проект на предварителния ѝ вариант.
Някои от тях вече се прилагат на практика и това дава резултат - до октомври броят на превишенията на средноденонощната концентрация на ФПЧ10 е 18, докато за същия период през 2020 г. са били 39.
Програмата за качество на атмосферния въздух е неразделна част от общинските програми по околна среда според Закона за опазване на околната среда. Тя е съобразена с националното и европейското законодателство и се разработва в изпълнение на проект № BG16M1O002-5.005-0001 „Разработване на програма за качеството на атмосферния въздух на Община Русе за периода 2021-2026 г.“, по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г."
Местят Националната система за спешни повиквания 112 в нова сграда
понеделник, 13 декември 2021
Коледен концерт на хор “Дунавски вълни”
понеделник, 13 декември 2021
Последни Новини
Плувците на „Локомотив“ с нови национални успехи
сряда, 27 ноември 2024
Димитър Недев: Дори и след влизането ни в Шенген по суша, ще ни бъде нужна…
сряда, 27 ноември 2024
Община Русе тества готовността на институциите за реакция при евентуална…
сряда, 27 ноември 2024
Културна програма за месец декември
сряда, 27 ноември 2024
Нови 20 дръвчета бяха засадени в Парка на възрожденците
сряда, 27 ноември 2024
Концертът на Община Русе „Коледа в сърцето“ отново ще подпомогне благородна…
вторник, 26 ноември 2024
Пенчо Милков: Недопустимо е да има двойни стандарти относно влизането…
вторник, 26 ноември 2024
Коледно-новогодишният фестивал на Община Русе обещава много музика, забавления…
вторник, 26 ноември 2024