петък, 17 декември 2021
Стартира процесът по избор на иновативни мерки за адаптиране към климатичните промени в осемте партниращи общини по Предефиниран проект № 3 BGENVIRONMENT-4.001 „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“.
Експерти от отдел „Международно сътрудничество и проекти“ и отдел „Екология“ към Община Русе взеха участие в първото обучение по проекта, финансиран в рамките на Програма “Опазване на околната среда и климатичните промени”, със средства от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г.
По време на обучението експертните екипи от Бургас, Варна, Кърджали, Пловдив, Русе, Сливен, Стара Загора и София започнаха практически занимания за оценка на рисковете от климатичните промени в големите градове – ефектът на топлинния остров, редуващите се наводнения от обилни валежи и суша с недостиг на вода и градските свлачища.
Партньорите по проекта от Норвежката асоциация на местните и регионални власти и от Западно-норвежкия изследователски институт запознаха участниците с изготвения от тях доклад за международния опит и добри практики. Участниците се запознаха с опита на Испания, Полша, Италия и Норвегия, както и методи за анализ на рисковете с цел оценка на набелязаните възможни решения. Представени бяха реализирани проекти за зелени фасади и покриви, дъждовни градини, градски резервоари за дъждовна вода, градско земеделие и много други.
Български консултантски екип въведе участниците в методология за анализ на съществуващите стратегически и планови документи и изпълнявани проекти в общините.
Екипите в общините започнаха практическо прилагане на предложените аналитични методи, които дават възможност за оценка на ситуацията и на възможните решение от различни гледни точки. Всяко възможно решение трябва да бъде анализирано през призмата на последиците за цялостното устойчиво развитие на града, на последствията върху биологичното разнообразие, комфорта и безопасността на жителите, наличието на технология за неговата реализация, правната регулация за такава интервенция и още много аспекти.
Следващите стъпки по проекта включват работа на експертните екипи в общинските администрации и няколко общи срещи за дискусии и съвместна работа, както и учебни пътувания до Норвегия. В резултат на тези стъпки ще се изберат най-подходящите иновативни решения за всяка община, които да се финансират и изпълнят до 2024 г в рамките на този проект.
Междувременно се установява и необходимост от осъвременяване на нормативната рамка в сферата на градското развитие, за което ще бъдат подготвени предложения за обсъждане от съответните институции и заинтересовани страни. Водеща роля в изпълнението на проекта има Националният доверителен екофонд с финансовата подкрепа на Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ към Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г.
Министърът на транспорта Николай Събев: Русе ще има летище
петък, 17 декември 2021
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 17 декември 2021
Последни Новини
Плувците на „Локомотив“ с нови национални успехи
сряда, 27 ноември 2024
Димитър Недев: Дори и след влизането ни в Шенген по суша, ще ни бъде нужна…
сряда, 27 ноември 2024
Община Русе тества готовността на институциите за реакция при евентуална…
сряда, 27 ноември 2024
Културна програма за месец декември
сряда, 27 ноември 2024
Нови 20 дръвчета бяха засадени в Парка на възрожденците
сряда, 27 ноември 2024
Концертът на Община Русе „Коледа в сърцето“ отново ще подпомогне благородна…
вторник, 26 ноември 2024
Пенчо Милков: Недопустимо е да има двойни стандарти относно влизането…
вторник, 26 ноември 2024
Коледно-новогодишният фестивал на Община Русе обещава много музика, забавления…
вторник, 26 ноември 2024