Пропускане до съдържанието на страницата

Русенското сдружение „Еквилибриум" помага на 170 семейства и други 230 деца и младежи от уязвими групи в извънредното положение

сряда, 22 април 2020

Един мозъчен тръст от четирима души и още 130 съмишленици – детегледачи, медицински персонал, социални работници, психолози – това е скъпоценният човешки капитал на русенското сдружение „Еквилибриум“.Не се определят като „хора на първа линия“ в сегашната ситуация на извънредно положение, криза и притеснения. Защото от техните грижи, отношение и решения и преди кризата, и сега, зависят човешки съдби. Буквално. От невръстни бебета и непораснали майки, през уязвими многодетни семейства до младежи с тежки физически и/или ментални увреждания.

Дали са най-големият доставчик на социални услуги в Северна България? „Може и да сме, но не съм сигурна“, казва Елена Петкова – председател и програмен директор на гражданската организация. „Важното е, че силно вярваме в мисията на сдружението: подкрепяме деца, млади хора и техните родители да укрепват личните си ресурси и да гледат с ентусиазъм в бъдещето.Устойчивите семейства пораждат силни общности“, обяснява Елена.

Галина Бисет, Елена Петкова и Дейвид Бисет са идеолозите на „Еквилибриум“ от създаването му през 2004 г. Галя Бисет е негов изпълнителен директор. Обикновено е на път по света, за да споделя опита на сдружението в процесите на деинституционализацията на грижите за деца. Сега е „приземена“ – като всички. Четвъртият в мозъчния тръст е Мариана Великова – директор фондонабиране.

Помежду си и с колегите най-често говорят със съкращения, които често само те си разбират. Нямат време да изрекат „Център за настаняване от семеен тип“ – веднага става ЦНСТ. Ако кажат „В ЦОП-а непременно трябва да се реагира“, означава, че става дума за Центъра за обществена подкрепа. „Еквилибриум“ управлява десет услуги в Русе и Бяла. На този жаргон те се разделят на „резидентни“ и „консултативни“. При резидентните  става дума за денонощна грижа за питомците – бебета, деца и младежи, които най-често са с физически и или ментални проблеми. Консултативните услуги пък са, когато семействата и децата получават подкрепа и напътствия, за да се справят по-добре с живота.

„След въвеждането на извънредното положение на 13 март 2020 г., основната ни грижа беше да обезпечим петте резидентни услуги – центровете за настаняване от семеен тип – с персонал, храна и дезинфектанти.Проблемът бе, че и тези, които полагат грижа за децата и младежите с увреждания – детегледачи, болногледачи, медицински сестри – са над 60-годишни, имат и най-различни съпътстващи заболявания. Шофьорите на автомобилите, които осигуряват връзката между хората, местата и потребителите, също са в рисковата група. Беше предизвикателство, но някакуспяхме, най-вече заради трезвото мислене и защото сме калени да вземаме бързи решения в критични ситуации, казва изпълнителният директор Галя Бисет.

Да намериш равновесие след шока 

„Нямаше маски, дезинфектантите и ръкавиците поскъпнаха тройно и изчезнаха от пазара. Имаше реална опасност хората от персонала да се заразят в градския транспорт или дори просто докато се редят на опашка за храна. Организирахме транспорт от вкъщи до работа с коли, осигурихме маски и дезинфектанти, намерихме витамини и противовирусни добавки както за персонала, така и за децата и младежите, които обгрижваме. Платихме две фактури за дезинфектанти на някакви безумни цени и направо бяхме фалирали! Ако не се бяха появили дарителите, щяхме просто да спрем.“ Елена се усмихва с вечните два телефона в едната ръка и трети в другата.

Отправят апел за помощ в социалните медии. Първи се отзовават русенски организации: фондация „Направи добро за непознат“, компанията Нетуъркс, клубовете на Ротари, Лайънс, Зонта, аптеките „Астра“ и фирма „Шогун“. Не закъснява помощ от ОМВ България, реагират от фондация „Америка за България“ и американското посолство. Докато подготвяме тази публикация, от „Еквилибриум“ непременно държат да споменем и приятелите: г-н Бедрос Пехливанян, Весела Одажиева, Веселина Запрянова, Здравка, Севгин Реджебов, Борислава Данева, Юлия, Мила, Мерал Зияева, Елеонора, Деси, Евелина Петкова, Петя Петкова… Наричат всеки от дарителите „Благотворец Храбър“.

Как да стигнеш до най-уязвимите по скайп или вайбър, като нямат смартфони

„Еквилибриум“ управлява пет центъра, които предоставят така наречените консултативни услуги. В условията на социална изолация реорганизацията е наложителна, защото физически центровете не приемат външни посетители. Децата и семействата обаче не са престанали да имат нужда от грижи.

В Центъра за обществена подкрепа (ЦОП) специалистите разговарят и консултират деца и родители най-често по телефона или през каналите на социалните медии. Помагат с организация и доставяне на дарения: хранителни продукти от първа необходимост, памперси, лекарства. За доставката е нужна настойчива изобретателност и особено внимание: от убеждаването на шофьорите на междуселищни автобуси, до предаването на пакетите на безопасно разстояние.

През последните два месеца все повече семейства изпадат в крайна бедност. Най-често са загубили работа, нямат средства за препитание. Живеят на ръба на мизерията. Поредната потушена криза и оказана помощ е от миналия ден – семейство с пет деца, две от тях са на по две и три години. Бащата е в чужбина, но не изпраща средства, защото няма работа в момента. Майката получава само детски надбавки. Две от по-големите деца са болни и бърза помощ отказва да ги посети. Личният лекар също отказва да ги посети, но издава направление. „Ние им осигурихме транспорт до педиатър и закупихме лекарствата, осигурихме им храна и ще съдействаме с транспорт за контролен преглед, разказва Елена и стиска палци.

„Поне 40 домакинства в Русе и околните села получават храна и директни дарения в натура от началото на кризата. Половината от тях са многодетни – с три и повече деца. Те са най-уязвими в момента, понякога младите майки са с невръстни бебета на ръце“, обяснява Галя Бисет. „Тъй като повече от 10 г. работим с деца и семейства в Русе, не само като доставчици на социални услуги, но и в общността, все повече хора, притиснати от кризисните мерки, се обръщат към нас за помощ. В момента сме в състояние да ги подкрепим, но очакваме продължителните мерки да доведат до нарастване на нуждите, за което отново ще търсим помощ.“

В Центъра за работа с деца на улицата (ЦРДУ) всяко дете има изготвена индивидуална програма и график за онлайн работа със специалистите. Трудно и с усилия, но поддържат видео или телефонни образователни, психологически и социални консултации. По видео връзка дори успяват да провеждат групова онлайн работа с децата. „Най-трудно е, когато трябва да обясняваме защо светът се плаши от този вирус и защо толкова много хора умират. Много по-лесно е да си говорим защо трябва да се мият ръцете, как да се пази дистанция или колко време ще продължи седенето у дома“, признава Стефка Петева, социален работник и ръководител на този център. По подобен начин организират и работата на Дневния център за деца с увреждане (ДЦДУ) и Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ).

„Компанията „Нетуъркс България“ ни дари таблети за някои от децата, които им служат, освен за нашата работа и за да могат и да учат дистанционно. Доставят и безплатно интернет за тези деца“, казва Елена Петкова.

Кой живее в „Розовата къща" и „Слънчо", къде са „Надежда" и „Любов", а „Вяра"?

„Розовата къща" е първият Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) в България и съществува от 2009-а година. Оттогава екипът на „Еквилириум" се грижи за първите от „скритите деца на България“, изведени от закриваните домове институции от Могилино и регионите на Русе и Шумен. В „Слънчо" полагат 24-часова специализирана медицинска грижа за бебета и съвсем малки деца с изключително тежки увреждания.

Трийсетина деца и младежи са изведени от  домове за деца с умствена изостаналост през 2014 година по проект на Община Русе. Настанени са в три „къщи" от семеен тип: „Вяра", Надежда" и „Любов". За „Вяра" се грижи друго самоотвержено сдружение – „Дете и пространство". „Еквилибриум" поема отговорността за „Надежда", където днес живеят 13 младежи и девойки, и „Любов" с други 12. Почти всички са с тежки умствени увреждания, с тежки психиатрични диагнози. Но вече са добре хранени, чувстват се защитени, много от тях могат да изразяват себе си по един или друг начин.

Севда успява да изрече за пръв път думата „мама", когато е на 23 години. Преди много време лекарите дават на лъчезарната днес Гергана една година живот. Боби се превръща от едва кретащо момче в бързоног младеж. Това не е вълшебство. Случва се с упорита, денонощна грижа.

„Никога няма да забравя децата, които за пръв път доведоха при нас от различни институции в страната. Днес те показват невероятен напредък, а това е плод на дългогодишен труд.  Залагаме не на контрола, а на подкрепата, залагаме на позитивното, защото любовта има значение“, каза Пламена Стефанова, ръководител на двете къщи.

Заедно сбъдваме мечти

„Еквилибриум" не е просто доставчик на социални услуги. Нашата кауза и всичките ни действия всъщност са насочени към развиването на универсални услуги – не само за децата и семействата в риск, а за всички деца и родители. Родителството, и то позитивното родителство, възпитанието и детското развитие не са самотни каузи“, подчертава Галя Бисет. Съмишлениците трябва да се подкрепят и да действат заедно. Затова и сдружението е член на Коалиция „Детство 2025”, Национална мрежа за децата, Алианс за ранно детско развитие и на Постоянната експертна работна група към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).

Един чудесен пример за сбъдната мечта - това е първият в страната интерактивен център за ранно детско развитие, който гражданската организация успява да изгради с подкрепата на фондации „Велукс“. Сбъдната мечта, защото наистина демонстрира предоставянето на универсални услуги за деца и семейства. Тук деца и родители заедно опознават света чрез игра, докосват се до природата в градска среда. Наричат го „Храм на Играта“.

Да, сега е затворен заради извънредното положение. Но рано или късно отново ще отвори врати. Защото животът продължава.

 

 

 

 

 




 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/