10-oто издание на София Филм Фест отново с шедьоври на българското и световно кино

петък, 10 ноември 2023

И през 2023 г. „София Филм Фест на път в Русе“ ще представи на русенската публика изключително богата програма от български и световни филми. 10-ото юбилейно издание на кино фестивала ще се проведе в рамките на три дни – 10, 11 и 12 ноември в зала „Европа“ на Доходното здание. Събитието се организира от Арт Фест/София Филм Фест и Община Русе, като част от проекта „Операция Кино 2023“ с подкрепата на веригата киносалони Europa Cinemas и Национален фонд „Култура“.

Програмата през първата фестивална вечер на 10 ноември /петък/ стартира в 18 ч. с прожекция на „Оловният войник– най-новият документален филм на Костадин Бонев, посветен на поета Александър Петров. Неговите стихове звучат на живо и до днес в репертоара на десетки любими български групи и изпълнители като „Тангра“, „Сигнал“, „Фактор“, Д2, Кирил Маричков, Стенли и др. „Оловният войник“ е филм за личната свобода като върховна ценност и за свидетелите на българския преход. Това е викът за свобода на хиляди „оловни войници“. Филмът е реализиран с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Режисьорът Костадин Бонев ще бъде специален гост на публиката в Русе и ще разговаря със зрителите след филма.

Вторият филм в първата фестивална вечер е с начален час 20:30. Тогава ще бъде представен най-новият филм на световноизвестния режисьор Фатих Акин – „Рейнско злато. Лентата проследява съдбата на Хатар, един от най-прочутите рапъри в целия немскоговорящ свят, издал шест студийни албума, продадени в многохиляден тираж. Сценарият е по мотиви на автобиографичния роман на рапъра „Всичко или нищо: Светът ни принадлежи“ /„All or nothing: We say the world belongs to you“/. Емигрантският живот в Германия предлага много възможности, но и препятствия – Живар Хаджаби се издига от дребен престъпник до сериозен дилър на наркотици. След изчезването на една пратка, прочутият обир на злато е организиран с цел изчистване дълговете към картела.

„София Филм Фест“ 2023 е част от мащабния кино проект, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2009 г. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас,  Пловдив и Варна, както и регионални издания в над 20 града, които бяха реализирани като част от международния проект „Операция Кино”, и младежкото издание на фестивала – „София филм фест за учащи”. Фестивалите на път са част от проекта „Операция Кино на път 2023“ с подкрепата на веригата киносалони Europa Cinemas и Национален фонд „Култура“.