12 октомври - Ден на българската община и местното самоуправление

сряда, 12 октомври 2022

ДО СЛУЖИТЕЛИТЕ НА ОБЩИНА РУСЕ

Скъпи колеги,
Поздравявам ви сърдечно по случай днешния 12 октомври, обявен за Ден на българската община.
В човешката ни същина е желанието да бъдем част от общност. Затова и първите общини у нас възникват заедно с Първата българска държава на база семейната и племенната принадлежност на хората.
По време на османското робство родните общини отново се възраждат. Основен обединител тогава е християнската вяра и желанието за градеж в тъмата на потисничеството.
С времето общината се утвърждава като най-активната и здрава спойка на обществото ни след семейството.
В Русе първообразът й е т.нар. „Градски управителен съвет“, чийто пръв председател (кмет) е Атанас Гарвалов. Още в първите дни след Освобождението на града ни общинската управа се захваща с възстановяването на разрушенията от военните бомбардировки, осигуряване на медицинско обслужване на населението и подпомагане на училищата за начало на учебните занятия.
Пред себе си те имат непосилни наглед задачи и нулев опит.
Но успехът не идва свише, а е резултат от усилията на всеки отделен служител и отговорността към русенци.
Именно с усилията на тези първи общинари се полагат административните и материални основи за развитието на града ни.
Днес всички ние имаме дълг да продължим делото им. И честта да сме техни следовници.
Законодателството на съвременна България посочва общините като „административни единици“ и „органи на местното самоуправление“, но всички вие, работещите в Община Русе, знаете, че Общината е много повече.
Нашата мисия е не само да осигуряваме услуги за гражданите или да подобряваме средата на живот в Русе.
Призвани сме да обединяваме хората, да бъдем тяхна опора и надежден партньор, да сме активни, да лекуваме негативизма и да променяме реалностите тук, в нашия роден град.
Благодаря ви за всичко това!
И в часовете усилен труд, във време на тревога и притеснения за крайни срокове, неизчерпаеми задачи и сложни казуси не забравяйте каква е крайната ни цел –  да градим и поддържаме заедно нашия общ дом. Нашата общност.
Бъдете здрави!

С уважение,