Пропускане до съдържанието на страницата

142 години от Освобождението на Русе от османско владичество.

четвъртък, 20 февруари 2020

На 20 февруари 1878-ма година руските войски тържествено влизат в Русчук начело с генерал Тотлебен. Той е съпроводен от 200 офицери, една пехотна бригада с артилерия и 3000 казаци. Днес, 142 години по-късно русенци станаха свидетели на възстановка на събитията от онова време, пресъздадени от Националното сдружение „Традиция“ пред храма „Св. Троица“. Участие в честването взе президентът на РБългария Румен Радев.

Час по-рано в катедралния храм „Св.Троица“ Негово Високо преосвещенство Русенски митрополит Наум отслужи панихида в памет на всички воини и опълченци, дали живота си за освобождението на Русе и родината ни.

По-късно на площад „Свобода“ Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили прие почетния караул и приветства жителите на града. В словото си президентът заяви:

„ Историята пази тревожни и трудни дни като спомен от руско-турската война, но мъчителното очакване на русенци за съдбата на отечеството приключи на светлия 20 февруари преди 142 години, когато генерал Тотлебен влезе в града. Но русенци се гордеят със своя огромен принос за освобождението на България, защото много преди освободителните руски войски да влязат в града русенци вече бяха свободни по дух, бяха свободни в своите мисли и действия. Бяха свободни в мечтите си за една силна, свободна и достойна България. Затова днес заедно честваме русенските възрожденци и революционери, многобройните ваши предци, които се вляха в редиците на българското опълчение. Поклон пред тяхната памет!

Президентът заяви още: „Не случайно вашите предци превърнаха бързо Русе в център на икономически и културен подем. Думите „за първи път“ се превърнаха в една от емблемите на Русе. Русе се превърна в европейската врата на България. Затова аз съм изключително доволен, че вие, техните наследници продължавате тази традиция. Аз съм сигурен, че сплотени около новото общинско ръководство Русе ще продължи с още по-бързи темпове като икономически, образователен, културен, туристически център, като важен елемент от дунавската стратегия.“

В края на словото си Румен Радев сподели: „Днес очаквам с нетърпение да се срещна и с младите хора на Русе. Без съмнение ще говорим за бъдещето. За бъдещето на вашия град. За тяхното бъдеще. За бъдещето на България. А наша задача е ние всички обединени заедно да правим така, че прекрасните ваши млади хора да се чувстват пълноценни, да учат в Русе, да живеят в Русе, да сбъдват своя талант, потенциал и мечти в Русе. Нека с общи усилия заедно го постигнем. Вярвам в бъдещите добри дни за Русе, които тепърва предстоят.“

От своя страна в обръщението си  към жителите на Русе пред паметника на Свободата кметът на града Пенчо Милков заяви: „На тези барелефи можем да видим някои славни мигове от отхвърлянето на робските вериги. Сцени от сраженията на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа на Бузлуджа, връчването на Самарското знаме и отбраната на връх Шипка.

Този път шествието не спря, както обичайно на 20 февруари пред жертвеника с Вечния огън. Дължим им не само памет, но и отдавна належаща грижа за Пантеона, затова традицията ще продължи след ремонта на светинята.

В нашия град почиват тленните останки на едни от символите на националното ни освобождение – авторът на „Записки по българските въстания“ Захарий Стоянов, Любен Каравелов, Панайот Хитов, Баба Тонка, Стефан Караджа, Панайот Волов и много други. Костите им са тук, но пазим ли духа им?...

Изпълнени сме с дълбока признателност към руските войници, на чийто устрем и героизъм дължим свободата си. А колко често си припомняме подвига на опълченците, освен на празници?...“

По-нататък кметът Милков изтъкна, че отхвърлянето на оковите зависи от нашите задружни сили. А ние русенци, като горди следовници на героите имаме историческа задача, която трябва да изпълним. Да сме принципни, единни и добри. Горди и привързани към родното място. Да не забравяме, че скоро след Освобождението много от технологичните нововъведение намират първото си приложение в Русе – европейската порта на България.

„Сега на нашите плещи тежи достойното въвеждане на града ни във века на иновациите. Вярвам, че дължим на Русе най-доброто, на което сме способни“, допълни градоначалникът.

Институции, обществени организации и граждани поднесоха венци и цветя пред паметника на Свободата и си обещаха да не забравят паметната дата, когато Русчук стана Русе.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/