17 певчески и танцови състава се изявиха на фестивала "Русе пее и танцува – Шарено хоро"

четвъртък, 20 юни 2024

Пред сградата на Община Русе се проведе 17-ото издание на фестивала "Русе пее и танцува – Шарено хоро". В него участие взеха 17 певчески и танцови състава, сред които и гости от Щръклево, Иваново и Белене.

Събитието, което продължи близо три часа, е организирано от Съюз на пенсионерите – Регион Русе, и потопи днес публиката в пъстроцветния свят на автентичния българския фолклор. То бе открито от дуетно изпълнение на певците Йорданка Илиева и Цветан Банев, а в програмата бе включено и надиграване.

Официален гост на фестивала бе зам.-кметът Енчо Енчев, който поздрави организаторите и участниците. „Със своите изпълнения вие не само представяте богатството на нашата култура, но и показвате, че фолклорът е жив и значим за всички нас. Благодаря ви за усилията, които влагате, за да съхранявате и предавате на следващите поколения тези безценни традиции“, каза заместник-кметът.

Фестивалът е с конкурсен характер, като компетентно жури, съставено от музикалния педагог д-р Наталия Константинова, хореографа Димитър Донев и преподавателя по музика Весела Казанджиева, оценяваше изпълненията на участниците. Те определиха призовите места за певчески състави, индивидуално изпълнение и дует.

За първи път Съюзът на пенсионерите – Регион Русе осигури финансови награди за отличените участници.