21 души бяха настанени в Русе в първия ден от разкриването на гореща телефонна линия за бежанци

сряда, 02 март 2022

21 души бяха настанени през първия ден от активирането на горещата линия за помощ на бежанци от войната в Украйна. 10 от тях са пренощували в Кризисния център, някои от които вече са отпътували за други части на страната. Други 11 са насочени и отседнали в хотели в Русе по тяхно желание.

14 обаждания са приели общинските служители на дежурния телефон. Най-честите въпроси са свързани с условията за настаняване и изхранване.

Община Русе се свърза с МВР-Русе с призив да бъдат изпратени на ГКПП Дунав мост представители на Дирекция „Миграция“. Това се налага във връзка с постъпили въпроси относно регистрацията на украинските граждани, които по закон имат 3-дневен срок да го направят, изтичащ на празничния 3-ти март.

Всички коли с украинска регистрация са освободени от такси за паркиране на общинските паркинги. Общинското ръководство обмисля и възможността за осигуряване на безплатни прегледи на пристигащите при нужда, което ще бъде предложено на ръководствата на болничните заведения в града.

От днес общински служители, съвместно с доброволци на БЧК, дават дежурства на Дунав мост и консултират пристигащите в България.

Община Русе благодари на всички, които оказват помощ. Гражданите, които имат готовност да подслонят мигранти в домовете си, могат да го заявят на телефони 082/ 881 769 и 082/881 702, за да бъдат вписани в създадения общ регистър.