28 театрални формации ще представят талант в Националния ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“

четвъртък, 20 юни 2024

От 22 до 30 юни Общинският детски център за култура и изкуство в Русе организира Националния ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“. В него участие ще вземат 28 театрални формации - - 10 в първа възрастова група за участници до 14 години и 18 във втора от 15 до 18 години.  Откриването на XXVII издание на събитието ще бъде в събота от 16 ч. пред зала „Филхармония“.

За поредна година участниците от Русе са най-многобройни. Във фестивала ще се представят 6 русенски групи - Детска театрална школа „Патиланци“ при Държавен куклен театър с режисьор Деница Дончева, Театрално студио „Маска“ към Общинския младежки дом с режисьор Мина Маринова, Драма клуб към театрално студио „Метафора“ към СУЕЕ „Св. Константин – Кирил Философ“ с режисьор Веселка Чолакова, Студио „Театър“ при Общинския детски център за култура и изкуство с режисьор Любомир Кънев и Ученическа театрална трупа „Пирон“ при Студентския театър „Пирон“ с режисьор Венцислав Петков. Участие в конкурса са заявили формации от цяла България.

Театралният афиш е богат и разнообразен. Някои състави са избрали  познати автори – Шекспир, Нушич, Радичков, Иван Радоев, Панчо Панчев, Васил Априлов, Йожен Йонеско.

Драматизации по разкази на Чудомир присъстват в репертоара на два колектива, а две театрални формации са избрали да разкажат на малките зрители за Питър Пан - момчето, което никога не пораства, измислено от сър Джеймс Матю Бери през далечната 1904 г.

Няколко младежки формации са се спрели на текстове от млади български творци, а други са заложили на авторски сценарии.

Професионално жури с председател актрисата Нона Йотова и членове Крум Гиргицов – драматург и театровед и Росица Миновска – Деведжиева – режисьор, ще оценява участващите театрални трупи.

Наградният фонд в размер на 1500 лв. е осигурен от Лайънс клуб „Сексагинта Приста“, който за осма година подкрепя форума.

Закриването на фестивала и награждаването на отличените участници ще се състои на 30 юни в 17:30 ч. пред Доходното здание.

Всички постановки са с вход свободен.

Програмата на фестивала можете да видите тук.