4 699 русенчета са били изследвани за гръбначни изкривявания през 2020 година

четвъртък, 18 февруари 2021

През изминалата 2020 година 4 699 деца от Община Русе са били обследвани за гръбначни изкривявания.

Дейностите са обхванали всички ученици от I-ви до IV-ти клас в учебните заведения в града и малките населени места от общината. Съгласно наредбите на здравното министерство скринингът се извършва от кинезитерапевти под наблюдението на лекар-специалист по спортна медицина.

Резултатите показват, че 8,6% от прегледаните деца са с отклонения в правилната стойка /пресколиози, сколиози 1 степен и кифози/. За тяхното лечение са организирани двумесечни курсове със специализирана лечебна гимнастика, които децата да посещават на групи.

Анализът на данните от провелите се от Община Русе прегледи през 2018, 2019 и 2020 сочи, че най-уязвими към гръбначни изкривявания са четвъртокласниците. При тях процентът на учениците с патологични отклонения Сколиоза 1-ва степен е най-висок - 68,57%. За сравнение по същия показател за децата в 1 –ви клас процентът е 6,25%.

Тази зависимост се потвърждава и от медицинската периодика, според която преди и след настъпването на пубертета (11-14 години) децата израстват бързо и костната система не е достатъчно укрепнала.

Повече информация за проведения скрининг през годините ще откриете тук.