4 нови бързозарядни станции ще зареждат електробусите в Русе

четвъртък, 14 април 2022

Новите електробуси в Русе вече ще ползват бързозарядни станции.Те ще позволят зареждането на 1% от батерията на високотехнологичните возила за 1 минута.

Потреблението на електроенергия на един електробус е около 0,8 kW/km, което при батерия с капацитет 172 kWh  и правилен мениджмънт на графика на автобуса биха могли да осигурят двусменен режим на работа.
От „Общински транспорт Русе“ ЕАД обясняват, че това е потреблението без включено охлаждане или отопление на електробуса, а то е значителен консуматор, но надеждите са с бързите зарядни станции да се компенсира допълнителната консумация на климатиците.

Бързите зарядни станции са поставени на техните постоянни места по крайни спирки на тролейбусната мрежа:
- обръщалото в Дружба 3;
- локалното платно срещу КАТ;
- обръщалото до Захарна фабрика;
- депото на бул. „Трети март“.

Припомняме, че със средства по Оперативна програма „Околна среда“ до момента са закупени 20 електробуса, 4 бързи и 20 бавни зарядни станции. Последните бяха инсталирани в депото на дружеството като временно решение, но със завършването на новия трафопост през февруари 2023 година те ще бъдат инсталирани за постоянно на новото депо.