Пропускане до съдържанието на страницата

Актуални промени във връзка с извънредното положение

понеделник, 06 април 2020


Законът за мерките и действията по време на извънредното положение, предвижда следните особености за работниците и работодателите:

 

Работодателите имат възможност при извънредно положение едностранно да възлагат на работниците и служителите да работят дистанционно. Не могат обаче да се променят другите условия по трудовия договор, което означава, че положението на работниците не може да се влошава. Ако дистанционната работа е невъзможна предвид спецификата на работата, работодателят има няколко други възможности. Той може:

 

  •  да предостави на работника или служителя половината от платения му годишен отпуск без негово съгласие;
  • да въведе за определена категория работници и служители непълно работно време
  • да преустанови дейността на цялото предприятие или на част от него или на отделни работници или служители за целия период на извънредното положение или за част от него, като в този случай има право да предостави целия платен годишен отпуск на съответните работници и служители без тяхно съгласие. Ако по време но извънредното положение работодателят преустанови работата, но без да предостави отпуск на работниците, той им дължи пълната заплата за този период.

По време на извънредното положение работодателят е длъжен да разреши ползването на платен или неплатен отпуск, когато те му бъдат поискани от:

  • бременна работничка или служителка или такава в напреднал етап на лечение инвитро;
  • майка или осиновителка на дете до 12 години или на дете с увреждания, независимо от възрастта;
  • работник или служител, който е самотен баща на дете до 12 години или на дете с увреждане, независимо от възрастта
  • непълнолетен работник или такъв с трайно увреждане 50% и над 50 на сто;
  • трудоустроен или боледуващ от болест, която му дава закрила срещу уволнение.

Докато работата в предприятието е спряна, служителите имат право на брутното си трудово възнаграждение.

 

По време на действието на този закон, но за срок не по-дълъг от три месеца, Националният осигурителен институт превежда 60 на сто от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г. за лица, които са включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта и са с осигурители, отговарящи на критериите на Министерския съвет. Средствата се превеждат по банков път на съответния осигурител в срок до 5 работни дни въз основа на предоставена от Агенцията по заетостта писмена информация.

 

 

Санкции към работодателите:

 

Работодателите, които не изпълняват гореописаните мерки ще бъдат наказвани с глоба в размер на 5000 лв. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер на 15 000 лв. Нарушенията се установяват с актове, съставени от здравни инспектори на национално или регионално ниво, служители на МВР или други служители, упълномощени от кмета на общината.

 

 

 

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/