неделя, 06 април 2025
Снимка: АПИ
„Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване днес и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, за валежи от дъжд и сняг и силен вятър. В момента сняг вали на прохода „Петрохан“, трасето се обработва от снегопочистващите машини, за да се осигури безопасността на пътуващите.
Областните пътни управления са в готовност да предприемат необходимите действия за обработка на настилките във високопланинските райони и проходите, където има предпоставки за хлъзгавост и заледявания особено рано сутрин, когато температурите са по-ниски. Целта е превантивните, а след това и снегопочистващите дейности да започват максимално бързо, за да се осигури проходимостта на пътищата. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България.
За повишаване безопасността на движение при необходимост е възможно да се затварят отделни участъци за обработка на трасетата с инертни материали. Там, където се налага заради силен вятър, снегонавявания или слаба видимост е възможно трафикът да се ограничава временно до подобряване на метеорологичните условия и почистване на пътя.
Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и изпреварване на снегопочистващите машини. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.
На фестивала “Русчуклийска среща” кметът Пенчо Милков връчи почетни плакети…
събота, 05 април 2025
Лачезар Иванов спечели конкурса за директор на ОП „Спортни имоти“
понеделник, 07 април 2025
Последни Новини
Седмото издание на „Арнаудови срещи“ събра млади изследователи от три…
събота, 20 юни 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 19 юни 2026
Община Русе търси мнението на русенци за изграждането на търговски парк…
петък, 19 юни 2026
Юридическият факултет на Русенския университет връчи дипломите на своите…
петък, 19 юни 2026
Седмичен график за миене на улици и булеварди в Русе
петък, 19 юни 2026
Община Русе отбелязва Деня на река Дунав с концерт на Прея
петък, 19 юни 2026
Учени и изследователи от страната обсъждат бъдещето на иновациите в Русе
четвъртък, 18 юни 2026