Атракции и шоу ще предложи Празникът на торта Гараш в Русе

вторник, 10 септември 2024

Третото издание на Празника на торта Гараш ще привлече русенци и гостите на града с множество вкусни преживявания, музика, игри и забавления. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“ на 14 септември /събота/. Организатори са Община Русе, ОП „Русе арт“, звено „Туризъм“ и Общинската фондация „Русе – град на свободния дух“. В подготовката активно се включиха и представители на бизнеса и местните културни институти.

Празникът ще започне в 10 ч. пред сградата на Доходното здание с официално откриване и конкурси за домашно приготвена торта Гараш. Тази година надпреварите са две – в първата участниците ще представят свой вариант на известния шоколадов десерт по оригиналната му рецепта. Във втория конкурс кулинарите ще трябва да развихрят своето въображение и да предложат нетрадиционна торта Гараш. Водещ на надпреварата ще бъде известният актьор Владимир Зомбори. Желаещите да се снимат с него и да получат автограф ще могат да го направят от 12 до 14 ч. до Паметника на свободата.

Организаторите на празника са предвидили множество забавления през целия ден. В градинката пред Доходното здание най-малките ще могат да упражнят своите умения в катеренето, като за тях ще бъде разположена интерактивна конструкция за игра.

През целия ден русенци и гостите на града ще имат възможността безплатно да си направят клипове или снимки за спомен от празника в специалната фотобудка „360 Selfie Moments“, която ще бъде разположена пред Паметника на свободата.

Желаещите да разгледат забележителностите на Русе ще могат да се възползват от двете безплатни пешеходни туристически обиколки с екскурзовод. Тяхното начало ще бъде в 11 и в 17 ч.

През целия ден на специално разположените шатри на ул. „Александровска“ ще могат да бъдат закупени торта Гараш и различни кулинарни изкушения, предлагани от русенски фирми и заведения. Поради големия интерес те ще останат и до средата на следващия ден, за да могат повече хора да опитат от вкусните изделия.

Не само възрастните ще могат да покажат своите кулинарни умения в приготвянето на торта Гараш. Пред Доходното здание Деница Филева ще покани малки ентусиасти да изработят и декорират с професионален аерограф мини вариант на шоколадовия десерт. В 18 ч. там ще започне и детската дискотека „Направи ми тортичка“, която ще бъде водена от възпитаници на ПГ по туризъм „Иван П. Павлов“. На сцената пред Община Русе най-малките ще могат да видят любимата си Барби, която ще ги увлече във веселия празник.

В 19:45 ч. пред сградата на местната администрация на сцената ще се качи популярният влогър Боян Тодоров, който ще подгрее русенската публика с песни и забавна томбола преди появата на естрадната легенда Васил Найденов. Изпълнителят на „Сбогом, моя любов“ и „Адаптация“ ще излезе пред своите почитатели в 20:30 ч.

Пълната програма на Празника на торта Гараш вижте тук.