Бабинден отпразнуваха в Русенския АГ комплекс и в УМБАЛ "Медика"

понеделник, 21 януари 2019

Днес, в русенския Акушеро-гинекологичен комплекс, отпразнуваха Деня на родилната помощ – Бабинден. На тържеството присъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов, народните представители Пламен Нунев и Пенчо Милков, зам. областният управител на Област Русе Валентин Колев, председателят на ОбС-Русе и ректорът чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, председателят на Общото събрание на РУ „Ангел Кънчев“ проф. д-р Велизара Пенчева, началникът на отделение „Акушерство и Гинекология“ към УМБАЛ „Канев“ АД д-р Георги Хубчев, изпълнителният директор на Университетската болница "Канев" доц. Александър Парашкевов и други.

По традиция старшата акушерка Галя Добрикова изми ръцете на д-р Хубчев. „Всеки ваш работен ден се превръща в ярък спомен, изпълнен с благодарност и дълбоко уважение в съзнанието на хиляди родители, сбъднали с ваша помощ, своята мечта да имат дете. Бъдете здрави и все така отзивчиви и отдадени на своето призвание“, пожела кметът Пламен Стоилов на лекарите, сестрите и акушерките и гарантира безрезервната подкрепа на Община Русе. По установената от години традиция, той връчи също букет, кърпа и сапун на старшата акушерка. През 2018-та година са родени общо 1327 деца, а броят на близнаците е 31 двойки.

Тържество по повод Бабинден се проведе и в отделението по Акушерство към УМБАЛ „Медика Русе“, където присъстваха народните представители Пламен Нунев, Искрен Веселинов и Пенчо Милков, зам. областният управител на Област Русе Валентин Колев, кметът на Община Русе Пламен Стоилов, зам.-кметът по хуманитарни дейности Иван Григоров, председателят на ОбС – Русе и ректор на РУ „Ангел Кънчев“ чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, д-р Теодора Константинова, д-р Александър Рудницки, както и управителят на Лечебни заведения „Медика” доц. д-р Кирил Панайотов. През 2018-та година в отделението са родени 194 бебета, близо двойно повече в сравнение с 2017-та година, когато са били – 107. Екипът на отделението се състои от 12 лекари (акушер-гинеколози, неонатолози и педиатри), 10 акушерки и 3 медицински сестри. Присъстващите отправиха пожелания за здраве на екипа и много новородени.