Бъдещето на Русенския туристически район беше обсъдено на среща с министъра на туризма

сряда, 09 февруари 2022

В Министерството на туризма се състоя работна среща между министър Христо Проданов и представителите на 9-те туристически района на България. Обсъдени бяха възможностите за развитие и подпомагане дейността на Организациите за управление на туристическите райони (ОУТР), като Дунавският район бе представен от заместник-кмета на Община Русе Златомира Стефанова.
Повдигнат бе въпросът за рекламирането на България, не само като цялостна дестинация, а като смесица от региони, всеки със своите специфични продукти, които предлага на туристите. Концепцията е създадена през 2013 г., но по нея все още не е работено активно. От Министерството на туризма предвиждат общо популяризиране на районите, като координатори ще организират посещения във всеки от тях, за да бъде изработена стратегия за по-доброто им представяне.
Обсъдено бе и предстоящото финансиране на ОУТР, за което представителите на 9-те района трябва да дадат конкретни проектни предложения. Очакванията са това да доведе до децентрализацията на туризма.
Като основни свои проблеми браншът посочва недобрата инфраструктура, липсата на достатъчно квалифицирани кадри и отливът на туристи заради пандемията.
Организацията за управление на туристическите райони включва доброволни организации, които чрез взаимопомощ и сътрудничeство работят в интерес на членовете си и в обществен интерес. Те извършват дейности, свързани с формиране на регионални туристически продукти и осъществяват местен маркетинг и реклама. В ОУТР могат да членуват туристически сдружения, вписани в Националния туристически регистър, общински и областни администрации, научни организации, институти и училища, музеи и национални паркове, които се намират на територията на региона.