Безплатен уъркшоп учи кинолюбители как се прави късометражен филм

понеделник, 21 октомври 2024

Безплатен уъркшоп „Практика за късометражен филм“ ще се проведе на 26 октомври от 10 ч. до 18 ч. в Художествената галерия на ул. „Борисова“ № 39.  Участниците ще разберат как се прави сценарно писане, визуално изграждане и филмов анализ. Водещ на събитието е Йордан Михайловски. Еднодневното упражнение е посветено на два основни аспекта на кинематографичното изкуство – изготвяне структура на сценарий и визуално изграждане на историята. Допълнително са предвидени гледане и дискутиране на филми.

Програмата включва споделяне на любими филми и истории. От 11 часа започва сценарно писане с елементи на сюжета и изграждане на персонаж. От 14 часа е лекцията за  жанрове, похвати, поведения на камера и визуални примери. В 15 часа ще има дискусия между групите за рисуване на кадри, разкадроване на филм, места за снимане, жанрове, начини за заснемане. Присъстващите ще представят идеите си и ще разкажат истории чрез снимки, направени с мобилно устройство. От 17 до 18 ч. е прожекцията на филми с дискусия.

Йордан Михайловски е режисьор и сценарист. Учи операторско майсторство и монтаж в Central Film School в Лондон и кинорежисура в НБУ. Последните му два късометражни филма имат десетки хиляди гледания онлайн и са носители на няколко награди по световни и български фестивали, сред които „Награда 355“ на Фондация "Стоян Камбарев" и награда на младежкото жури от "София филм фест". Модератор e на клубове по проект „Киноклуб София“.

Уъркшопът е за участници над 15-годишна възраст. Желателна е предварителна  регистрация (имена, възраст, e-mail, телефон) на ruseartgallery@abv.bg. За повече информация – 0899 654 243, Мария Тодорова.

Събитието е част от проекта на Художествена галерия – Русе „Изкуството – провокация за социална комуникация“ и се реализира с финансовата подкрепа на Община Русе, Програма „Култура“.