Данъчно възстановяване на работещи в чужбина

В случай, че сте работили в чужбина, не забравяйте да проверите дали не сте платили в повече данък общ доход (ДОД). В повечето случаи, физическите лица, които за пръв път заминават да работят в чужбина, надплащат ДОД, защото работодателите не знаят как да разпределят правилно размера на доходите. Тези данъци могат да бъдат върнати в рамките на следващите 3-6 години, в зависимост от държавата, в която сте работили.

Възвръщаемост на данъците

Всяко лице, което работи в чужбина, получава доходи и плаща данък върху тях. В края на данъчната година или при приключване на работа и напускане на страната, всеки служител има право да подаде молба за данъчна декларация в конкретната държавна данъчна служба. По искане на попълнените данни, чуждестранните данъчни служители проверяват предоставената от лицето информация и изчисляват размера на надплатените данъчни суми. Ако се потвърди надплащане, лицето възстановява своите данъци.

Какви документи са необходими, за да възстановя своите данъци?

Чуждестранните данъчни власти най-често изискват следните документи и информация:

·         Паспорт или копие от лична карта;

·         Документи, удостоверяващи доходите и данъците във всяко от работните места в страната;

Такива могат да бъдат последния Ви работен ден от седмицата, последния месец, в който сте получили фиш за заплата или документ, издаден от работодателя (напр. Обединеното кралство и Ирландия – форма P-45/P-60, Холандия – Годишен отчет и т.н.);

·         Име и адрес на работодателя;

·         Номер на социалната осигуровка с данни за страната, в която работите.

Връщане на данъци – процедура и продължителност

Процесът по попълването на данъчна декларация за връщане на данъците отнема от два до три месеца. Данъчният период за погасяване зависи от това, колко сте работили, какви са били средните доходи в страната, в която сте работили и други условия. Според посочената статистика в http://www.rttax.com/bgсредната сума за възстановяване е 1 210 BGN.

Законова основа на процеса

Въз основа на приложимите закони в чужда страна, всеки трябва да подаде данъчна декларация. Връщането на данъци е част от процеса при попълване на информацията по ДОД. Изтеглянето на тези средства е нормален и законов процес, който няма да повлияе върху вашата бъдеща заетост в чужбина.

Получаване на пенсионни обезщетения/пенсия след попълване на данъчна декларация в чужбина

Вие ще имате право да получавате пенсия в чужбина, ако сте спазвали законовия период, както и в съответствие с други изисквания. Данъчните декларации нямат ефект върху пенсията за старост. Има два основни вида такси: данък общ доход (ДОД) и социално осигуряване (СО). Напълно възможно е да се възстанови само надвнесеният ДОД, без да бъдат засегнати пенсия за старост и обезщетения. Връщането на данъци не е свързано по никакъв начин със социални придобивки и гаранции.