четвъртък, 13 февруари 2025
Заместник-кметът Димитър Недев присъства на работна среща по проект Дунавска интегрирана система за маркиране (DISMAR), финансиран от Програма Interreg VI-A Румъния-България. Обсъден бе напредъкът по проекта, както и последващите съвместни дейности.
„Община Русе винаги е подкрепяла инициативи, насочени към по-добрата свързаност и безопасност по река Дунав, и вярваме, че този проект ще допринесе значително за навигацията и устойчивото развитие на региона. Сътрудничеството между България и Румъния е ключово за ефективното управление на водния път, а благодарение на Програма „Interreg“ VI-A и нашите партньори имаме възможността да приложим иновативни решения, които ще подобрят транспортната инфраструктура и икономическите възможности в дунавския регион“, заяви заместник-кметът.
На срещата присъстваха още областният управител на Русе, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав Ивелин Занев, както и партньори по изпълнение на проекта.
Проектът DISMAR стартира през юни миналата година. Той има за цел да инсталира подобрена система за маркиране по 470 км от водните пътища по река Дунав. Наред с другите дейности, проектът ще достави два несамоходни плавателни съда, нови шамандури и брегова сигнализация.
DISMAR е операция от стратегическо значение, представена по Приоритет 1 - Добре свързан регион, Специфична цел 3.2. Развитие и засилване на климатична устойчивост на изменението на климата, интелигентна и интермодална мобилност на национално, регионално и местно равнище, включително по-добър достъп до TEN-T и трансгранична мобилност. С общ бюджет от близо 10 милиона евро, от които приблизително 8 милиона евро са европейско съфинансиране и продължителност от 36 месеца, проектът има за цел да допринесе за повишаване на безопасността и ефективността на корабоплаването в общия румънско-български сектор на река Дунав.
„Български пощи“ организират национален конкурс за написване на писмо
сряда, 12 февруари 2025
Русенската Английска гимназия е първото zero-waste училище в България
четвъртък, 13 февруари 2025
Последни Новини
Асфалтиране ограничава частично движението по ул. „Мостова“ от 19 до 21…
вторник, 18 март 2025
Избрани са проектите, които Общинска фондация „Русе – град на свободния…
вторник, 18 март 2025
Строителни дейности затварят временно част от ул. „Генерал Паренсов“ на…
понеделник, 17 март 2025
Кристиян Илков от студио „Икономов“ с награда за най-добро цялостно представяне…
понеделник, 17 март 2025
Наградиха победителите в общинския кръг от Националното състезание по…
понеделник, 17 март 2025
Вокална школа „Приста войс“ с награди от международен конкурс в Румъния
понеделник, 17 март 2025
С възстановка и официална церемония бяха отбелязани 153 години от гибелта…
понеделник, 17 март 2025
Строителни дейности затварят временно част от ул. „Ангел Кънчев“ на 18…
понеделник, 17 март 2025