Пропускане до съдържанието на страницата

Дискусии относно създаването на интегриран туристически маршрут се проведоха в Русе и Гюргево

четвъртък, 12 декември 2019

Днес, 12.12.2019 г., в Регионален исторически музей – Русе се проведе дискусия със заинтересовани страни относно създаването на интегриран туристически маршрут по проект „Реконструкция и представяне на значими културни забележителности с висок туристически потенциал в Еврорегион Русе-Гюргево“, финансиран по Програма Интеррег Румъния-България 2014-2020 г. Идентично събитие се състоя вчера и в сградата на Община Гюргево, която е партньор по проекта.

Участие в дискусиите взеха представители на туристически агенции, хотели, туристически дружества, туристическите информационни центрове в Русе и Гюргево, Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Русе, музейни експерти, представители на академичните среди, културни институции, НПО и др.    

Събитията бяха открити от ръководителя на трансграничния проект и директор на Регионален исторически музей – Русе проф. Николай Ненов. Той подчерта значението на двата емблематични исторически монумента от двете страни на Дунава, които са обект на интервенции в рамките на проекта, и са в основата на разработвания маршрут, а именно Пантеонът на възрожденците в Русе и Крепостта в Гюргево. Проф. Ненов говори за общата история на двата побратимени града и изрази надежда, че обсъжданията ще допринесат за постигане на обща визия за това, което ги обединява в сферата на туризма.

Модератор на дискусиите беше Михаил Михов – експерт в областта на туризма и туристически водач. Той представи проучване, изготвено в рамките на проекта, за създаване на общ туристически маршрут в Еврорегион Русе-Гюргево на тема „Една река, две вдъхновяващи общности, една славна история“, в основата на който е споделеното културно наследство на двата града. Целта му е историята на региона да бъде използвана като основа за създаване на модерни, интегрирани туристически продукти и услуги, за да се превърне той в атрактивна туристическа дестинация. В проучването са включени общо 22 обекта в региона, като на участниците бяха представени различни варианти за тематично групиране на забележителностите. Присъстващите имаха възможност да дадат своите предложения и коментари във въпросници, които ще бъдат отразени в окончателния вариант на маршрута, който ще бъде популяризиран чрез специално създадени промоционални материали – триезични карта и каталог. 

Проектът се осъществява по Програма „INTERREG V-A Румъния-България“ 2014-2020 г., Приоритетна ос 2 „Зелен регион“, Специфична цел 2.1 „Подобряване на опазването и устойчивото използване на природното наследство, ресурсите и културното наследство“ и е с продължителност 36 месеца. Общата стойност на проекта за двата партньора е 1 426 760,12 евро (2 790 457, 44 лв.) Съфинансирането от Европейския фонд за регионално развитие е в размер на 1 212 746,09 евро (2 371 888,80 лв.) Предвидените средства за Община Русе са в размер на 928 182,18 евро (1 815 338, 71 лв.)

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/