До 10 юли гражданите могат да подадат документи за обезщетение след бурята

петък, 10 юни 2022

До 20 юни се подават уведомления за имуществени вреди в обекти или чрез вещи държавна и общинска собственост

Гражданите на Община Русе, чиито жилища бяха поразени от бурята тип „мега клетка“ на 6 юни и имат нужда от основен ремонт, могат да получат възстановителна помощ от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

Исканията за възстановителна помощ се подават по образец /Приложение 5 на Правилника/ в срок до 10 юли до кмета на Община Русе в Информационния център на пл. „Свобода“ №6.

За да бъде получена помощта, следва да са налице следните условия:

- увреденият от бедствие имот да е жилище;

- жилището да е собственост на физическо лице или лицето да имат учредено вещно право на ползване на това жилище;

- жилището да е законно построено и единствено;

- да има необходимост от основен ремонт (съгласно т. 42 на § 5 от ДР на ЗУТ "Основен ремонт" на строеж е частично възстановяване и/или частична замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации на строежа, както и строително-монтажните работи, с които първоначално вложени, но износени материали, конструкции и конструктивни елементи се заменят с други видове или се извършват нови видове работи, с които се възстановява експлоатационната им годност, подобрява се или се удължава срокът на тяхната експлоатация).

Помощта се предоставя за извършване на строително-монтажни работи и/или частична замяна на конструктивни елементи или за премахване на жилищни сгради, станали опасни за здравето и живота на гражданите и за които е издадена заповед на кмета.

Тя се определя в размер, осигуряващ минимално необходимите битови условия на лицата по чл. 26, ал. 2 от Правилника, и не може да превишава стойността на данъчната оценка на жилището.

След подаване на Приложение № 5 до кмета на общината ще се извърши оглед на място и ще бъдат издадени заповеди с предписания. Едва след влизането им в сила кметът на общината ще може да внесе искане в Междуведомствената комисия за предоставяне на възстановителна помощ за лицата, подали приложението.

Възстановителната помощ се отпуска от държавния бюджет по решение на Междуведомствената комисия към МС чрез общините.

Средствата ще бъдат изплащани на лицата след като гражданите представят документи за плащане на:

а) инвестиционните проекти, когато такива се изискват съгласно Закона за устройство на територията;

б) извършените строителни работи по актове и протоколи по Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството (обн., ДВ, бр. 72 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 37 от 2004 г., бр. 29 от 2006 г. и бр. 98 от 2012 г.).

Правилникът на междуведомствената комисия включва и регламент за обезпечаване на имуществени вреди в  обекти или чрез вещи - държавна или общинска собственост. Съгласно него физическите и юридическите лица трябва в 14-дневен срок от събитието, т.е до 20.06., да уведомят в свободен текст кмета на общината за настъпилите увреждания. На увреденото имущество ще бъде направен оглед от назначена от кмета комисия, която включва представител на регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР и един експерт-оценител.

Община Русе припомня, че нито в Закона за защита при бедствия, нито в Правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет се предвижда възможност за предоставяне на възстановителна помощ на физически или юридически лица за възстановяване на щети по превозни средства. Обезщетение в тези случаи би могло да се търси от застрахователя, който е застраховал пътното превозно средство. Такава възможност при направена застраховка има и за други щети по застраховано имущество, възникнали от природното бедствие на 6 юни.