Пропускане до съдържанието на страницата

До 13.08.2013 г. се приемат на заявления по схема

четвъртък, 01 август 2013

У К А З А Н И Я

за предоставяне на държавна помощ deminimis  съгласно Регламент (ЕО)№1535/2007на земеделски производители  на зеленчуци полско, градинско и оранжерийно производство, през 2013 г.

Държавната помощ се предоставя на основание на Регламент № 1535/2007 г. на Комисията от 20 декември 2007 година за прилагане на членове 107 и 108 от Договора за функциониране на ЕС към помощите deminimis в сектора на производството на селскостопански продукти, чл.12, ал.1, т.2 и ал.2, т.1, б. “а” от Закона за подпомагане на земеделските производители и решение на Управителния съвет от 19.07.2013 г., Държавен фонд “Земеделие”.

1.Обхват, условия и размер на подпомагане

1.1.  Направление за подпомагане производството на:   

- Зеленчуци: полско и градинско производство на домати, краставици, пипер, моркови, дини, пъпеши, лук-зрял, главесто зеле и оранжерийно производство на домати и краставици;

 1.2. Допустими разходи за помощта:

Държавната помощ се предоставя за поемане на част от разходите за производството на зеленчуци:

- закупуване на семена, разсад, минерални торове, продукти за растителна защита, поливна вода.

Забележка: Върху една и съща площ се признават разходи, направени само за една култура.

1.3. Размер на помощта:

- Годишен бюджет на помощтаза 2013 г. -  до 1 500 000 лева.
- Общият размер на предоставените на един земеделски производител помощи deminimis не може да надхвърля левовата равностойност на7 500 евро (14 668.70 лв.) за период от три данъчни години (2011 г. – 2013 г.).
- Размерът на помощта за производителите на зеленчуцисе определя както следва:
- Култури полско и градинско производство: до 44 лв./дка  (440 лв./хектар);
- Домати и краставици - оранжерийно производство: до 157 лв./дка  (1 570 лв./хектар);
- Окончателната сума за подпомагане на хектар/декар се определя с решение на Управителния съвет (УС)  на Фонда след приключване на срока за подаване на заявленията.
- Когато сумата на заявените средства надхвърля размера на определения годишен бюджет, се определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размерът на помощта на всеки заявител.

1.4. Размер на площта за подпомагане:

Минималната площ за всеки вид култура, за която един земеделски производител може да сключи договор с Държавен фонд ”Земеделие” за производство на:
- зеленчуци (полско и градинско производство)- 1 декар /0,1 ха;
- зеленчуци (оранжерийно производство)без праг;

2.Ползватели:

2.1. Държавната помощ се предоставя на физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани като земеделски производители съгласно Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. На подпомагане подлежат регистрираните до 30.06.2013 г.

2.2. Едноличните търговци и юридическите лица е необходимо да бъдатрегистрирани по реда на Закона за търговския регистър.

2.3. По мярката се подпомагат земеделски производители, които:

а/ няматизискуеми задължения към ДФ „Земеделие (ДФЗ). При наличие на изискуемо и ликвидно вземане на ДФ”Земеделие” срещу кандидатстващите, помощта се прихваща съобразено с размера на задълженията им.
б/ нямат задължения към Държавния поземлен фонд (ДПФ);
в/  не са предприятия в затруднение.

3. Ред за кандидатстване:

3.1. Лицата по т.2от настоящите указания кандидатстват в Областните дирекции (ОД) на ДФ”Земеделие”, отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ПСМП) по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец (при кандидатстване на ФЛ или ЕТ) и по седалището на юридическото лице (при кандидатстване на ЮЛ).

3.2. Областната дирекция оформя документите в съответствие с настоящите указания, приложените образци и процедура за прилагане на помощта.

3.3. Кандидатите сключват договор за подпомагане.

3.4. Отдел „ПСМП”, след подписване на договора от двете страни, нарежда сумата по посочената IBANсметка на земеделския производител. Сумите се потвърждават от централно управление на ДФ „Земеделие”.

3.5. Изпълнителният директор на ДФ„Земеделие” делегира права на директоритена областните дирекции за сключване на договори в размер до14 668.70 лв. в ОД на ДФЗ по реда на чл. 11, ал. 1 от Устройствения правилник на ДФ”Земеделие”.

4. Документи за предоставяне на помощта:

4.1. Кандидатите прилагат следните документи:

а/ заявление, генерирано от системата, в което се декларира:

· липса на свързаност по смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на Търговския закон с доставчика;

· липса на задължения към ДПФ;

· ЕИК (за ЕТ и ЮЛ)

· размерът  на площите по видове култури, за които се кандидатства;

· IBAN сметка и BIC код на обслужващата банка;

· наличие или липса на регистрация по ЗДДС;

·  кандидатът не е предприятие в затруднение;

·  фактурите не са представяни като разходо-оправдателни документи по други схеми на ДФ  „Земеделие”;

б/ заверена регистрационна карта за 2013 г.по Наредба № 3 от 1999 г., при спазване на изискването по т. 2.1. от указанията.

в/ таблица на използваните парцели на земеделското стопанство от Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), издаденаот отдел “ПСМП” на съответнатаОД на Фонда, удостоверяваща ползването на земеделските земи за 2013 г. Анкетен формуляр за неочертаните площи издаден не по-късно от 30.06.2013 г., заедно с документ удостоверяващ стопанисването на площите;

г/решение на компетентния орган на управление на юридическото лице за кандидатстване по схемата (не се отнася за ЕТ);

д/ копие на оригинална фактура, копие на оригинална фактура с легализиран превод /при внос/  за направените разходи за закупуване на семена, разсад, минерални торове, продукти за растителна защита, поливна вода;

е/ копие на платежен документ за извършено плащане по представените фактури.

4.2.Фактурите,удостоверяващи закупуването на семена, разсад, минерални торове, продукти за растителна защита и/или поливна вода следва да бъдат издадени след 01.10.2012 година. Копията следва да бъдат заверени с подпис и печат от земеделския производител и отдел ПСМП. След заверяване на копията, оригиналните документи се връщат на земеделския производител.

  • За бенефициенти, регистрирани по ЗДДС, се признава стойността на фактурата без ДДС(т.е. по данъчна основа)
  • За бенефициенти, които не са регистрирани по ЗДДС, се признава стойността на фактурата с ДДС.

4.3. ДФ „Земеделие” служебно изисква от МЗХ информация за кандидатите за липса на задължения към ДПФ, като изпраща на електронен носител на главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения” списък на бенефициентите заявили участие по схемата.

5.Специфични изисквания:

5.1. Семената и посадъчния материал следва да бъдат закупени от регистрирани производители и/или търговци на посевен  и посадъчен материал, включени в регистър на ИАСАС по Наредба № 13 от 31.03.2004 г. за реда за издаване на разрешения на производители и заготвители на посевен и посадъчен материал и за регистрация на търговци на посевен и посадъчен материал (http://www.iasas.government. bg).           

5.2. Тороветее необходимо да са с произход ЕО илида бъдат включени в списък на „Регистрирани торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати” - (http://www.babh.government.bg). Произходът на торовете от ЕО да е вписан изрично във фактурата или да се доказва с документ от търговеца (спецификация, протокол за съответствие, декларация от търговеца и др.).

5.3. Продуктите за растителна защитаследва да бъдат закупени от доставчици, включени в списък на „Фирми, получили разрешение за извършване на дейностите за търговия с продукти за растителна защита,  за търговия с продукти за растителна защита в малки опаковки в селскостопанска аптека, преопаковане и фумигация или фирми притежаващи разрешение за преопаковане”- (http://www.babh.government.bg).

6. Контрол:

6.1. Дирекция „КСП” извършва административна проверка по документи на случаен принцип на 10 % от бенефициентите.

6.2. ДФ „Земеделие” може да извършва последващ контрол относно изпълнение на схемата.  

  7. Отговорности:

  7.1. При нецелево използване на предоставената държавна помощ по мярката, включително при анулирани фактури, деклариране на неверни данни и представяне на неистински документи, земеделският производител възстановява получените средства, заедно със законната лихва от датата на получаването им.

  8. Срокове на помощта:

8.1.Срок за подаване на заявленията в отдел „ПСМП” към областните дирекции на     ДФ”Земеделие” - от 29 юли до 13 агуст 2013 г.

8.2.Срок за сключване на договорите – от 30 август 2013 г. до 10 септември 2013 г.

8.3.Срок заизплащане на средствата – до 16 септември 2013 г

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин
https://www.livechatalternative.com/