До 53 000 лв. европейско финансиране може да получи безвъзмездно всяка организация на гражданското общество

понеделник, 02 септември 2024

С общ бюджет от 8 600 000 лв. по Програма „Техническа помощ“ бе открита нова процедура, която предлага изключителна възможност на всички организации на гражданското общество да кандидатстват и получат максимално финансиране до 53 000 лв.

Това е първата процедура в режим „непомощ“ за неправителствени организации, която цели да повиши знанията и уменията на техните служители и членовете на управителните органи за по-активното им участие в процеса на подготовка, изпълнение, мониторинг и оценка на програмите от Споразумението за партньорство, гарантирайки прилагането на принципа на партньорство. Режимът „непомощ“ не изисква подаване на декларация за държавна и минимална помощ, което улеснява кандидатите.

Допустими кандидати са всички организации на гражданското общество, без значение от сферата на дейност, учредени на основание Закона за юридическите лица с нестопанска цел и регистрирани в обществена полза най-малко 2 години преди подаване на проектното предложение, със седалище на територията на България.

Сред дейностите, които ще бъдат финансирани по проектите, са участия в обучения и формални мрежи на организации на гражданското общество в България и в държави членки на ЕС; организиране на мероприятия, за трансфер на знания по ключови теми, придобити в резултат от участие в обученията; организиране на трейнинги с външни експерти; разработване или закупуване на софтуерни инструменти, във връзка с изпълнението и мониторинга на програмите от Споразумението за партньорство и др.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17 ч. на 28 ноември, а максималният срок за изпълнение на одобрените проекти е до 18 месеца, но не по-късно от 31 декември 2027 г. Кандидатстването е изцяло онлайн в системата ИСУН чрез подаване на уеб базиран формуляр.

За повече информация желаещите да се присъединят към един от трите онлайн информационни дни могат да го направят в удобен за тях ден - 25 септември, 1 октомври и 8 октомври 2024 г. Регистрационни форми и линкове за участие ще бъдат публикувани в раздела на процедурата на Единния информационен портал www.eufunds.bg.

Всички документи по процедурата са публикувани в ИСУН на следния линк, като същите са споделени и в раздела на процедурата, в секцията на ПТП на www.eufunds.bg.