До края на януари русенци могат да кандидатстват за подмяна на отоплителните уреди

вторник, 25 януари 2022

До 31 януари русенци могат да подават документи за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с такива на газ или пелети. Това предвижда основната фаза на интегрирания проект „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”, финансиран по Програма LIFE IPE/BG/000012 - LIFE IP CLEAN AIR.

Желаещите да се включат трябва да живеят в Русе или кварталите „Средна кула“, „Долапите“, „ДЗС“ и Образцов чифлик, и да са собственици на жилища, отопляващи се на дърва. Жилището, за което се кандидатства за подмяна на отоплителното оборудване, трябва да се ползва само за жилищни нужди и на адреса да няма регистриран търговец по смисъла на Търговския закон.

Освен доставката на допустимото отоплително оборудване и монтажа му в жилищата на домакинствата, проектът финансира:

-        обучение за експлоатацията на монтираното ново отоплително оборудване;

-        профилактика на доставените и монтирани отоплителни уреди по Схемата – само еднократно за първата година след доставката и монтажа на отоплителния/ите уред/и;

-        гаранционното обслужване за петгодишен период на доставените на домакинството отоплителни уреди.

Целта на проекта е да се подобри качеството на въздуха чрез постепенното преминаване на домакинствата към алтернативни източници на отопление, щадящи природата. В него е заложена подмяната на 1388 уреда, като в предварителната фаза печките си смениха 63 домакинства в Русе, а други 336 бяха одобрени и им предстои смяна.

Повече информация за реда и условията за кандидатстване, както и документи за участие, можете да изтеглите от страницата на проекта. На нея ще откриете и калкулатор за подбор на подходящия уред за вашето домакинство.

Документите за кандидатстване могат да се подават всеки работен ден от 8:30 часа до 17:30 часа в сградата на Община Русе, ул. „Олимпи Панов“ №6, ет. 4, ст. 2.

За допълнителна информация: Местен информационен център на проекта - тел. 082 506 792.