Дунавски мелодии и водни картини обсипаха Дунавския бряг вчера

вторник, 27 юни 2017

Вчера, на кея пред понтон №8, се състоя първият по рода си плаващ концерт по река Дунав в страната „От Виена до Русчук – на една река разстояние“. Сред присъстващите бяха заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански, народните представители Пламен Нунев и Светлана Ангелова и изпълнителният директор на Фондация „Русе – град на свободния дух“ Елена Минкова.

Уникалното събитие е посветено на Международния ден на река Дунав – 29 юни. Концертът представи музикалното наследство на различните народи чрез класическа и фолклорна музика, представено от Държавна филхармония - Русе и Общински Духов оркестър на гр. Велико Търново с диригент Владимир Бошнаков. Прозвучаха  характерни ритми и мелодии за всяка дунавска държава в класически и във фолклорен вариант, като музикантите бяха разположени на един от най-красивите круизни кораби „Вивалди”, а публиката ги наблюдаваше от брега. По време на атрактивния концерт, стотиците присъстващи се насладиха на визуални ефекти – водна стена с 3D мапинг прожекции на танцуващи фигури с музикален съпровод, лазерни и светлинни ефекти над реката.

Проектът „От Виена до Русчук – на една река разстояние” се реализира по инициатива на Държавна опера – Русе и Фондация „Русе – град на свободния дух”, със съдействието на Община Русе и фирмите „Дунав Турс”, „Дунавски драгажен флот” и застрахователно дружество „Булстрад”.