Дунавският флотски отряд взе участие в откриването на паметната плоча на капитан-лейтенант Александър Конкевич

четвъртък, 17 октомври 2019

На, 16 октомври 2019 год. от 11:00 часа в района на Флотската кула в Русе Дунавският флотски отряд, създаден в рамките на проект „Дунавската флотилия и приносът ѝ за развитието на свободния дух на русенци” взе участие в поредната инициатива, посветена на 140-та годишнина от създаването на Дунавската флотилия и Българския военноморски флот. Проектът се изпълнява от Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Русе по програма „Знание и растеж“, реализирана от Фондация „Русе - град на сводния дух“, с подкрепата на Фондация „Еконт“.

Отрядът, в който участват 25 ученици от Професионалната гимназия по корабостроене и корабоводене – Русе, заедно с военна част от флота и флотския духов оркестър беше част от почетния караул, който изпълни ритуала по откриване паметната плоча на първия командир на новосъздадения български флот и сам създател на техническата школа – бъдещото военно- морско училище – капитан-лейтенант Александър Конкевич. Организатори на събитието бяха Областна администрация Русе и Общинска администрация – Русе, с партньорството на командването на ВМФ и Русенската митрополия. Участие взеха още представители на консулството на Руската федерация в Русе, РСОСЗР – Русе, НД „Традиция” – клон Русе, Военно окръжие – Русе, Военен клуб – Русе, ръководители на местни и държавни културни институции, граждани. Паметната плоча беше поставена на сградата на метеорологичната служба в района на „Флотската кула” и осветена от отец Стефан. Младите дунавци се представиха отлично, за което бяха поздравени от заместник-командира на ВМС адмирал Г. Пенев.