сряда, 11 юни 2025
През последните седмици граждани сигнализират за появата на стършели на различни места на Русе. В тази връзка управителят на дезинфекционната станция „Санси“ Георги Георгиев категорично заявява, че въпросните насекоми всъщност не са стършели, а принадлежат към вида жълточела сколия (Megascolia maculata), известна още като мамутска оса.
„Жълточелата сколия няма нищо общо със стършелите, тъй като това са два различни вида насекоми. Жълточелата сколия се нарича Megascolia maculata. Тя е най-едрото ципокрило, което се среща в Европа, като може да достигне 5-6 см по дължина (ципокрили насекоми са летящите стършели, оси, пчели)“, обяснява Георгиев. Осите от този вид не правят гнезда, а са самостоятелно живеещи. Насекомите, които виждаме да летят във въздуха, са мъжките екземпляри и те дори нямат жило.
Жило имат само женските, които не летят, а живеят в отсечени мъртви дънери, където снасят яйцата си. Според Георгиев женският екземпляр жили само ако го хванеш с ръката си или го стиснеш, като ужилването е много слабо и почти не се усеща.
„Разбирам защо хората се притесняват - насекомите са много едри и жужат силно, но жълточелата сколия съвсем не е агресивна", коментира управителят. „Единственото общо между нея и стършела е жълтата окраска по тялото." Отличителните белези на жълточелата сколия включват предимно черно тяло, жълто чело и два жълти пръстена в задната част на тялото, докато стършелите имат множество жълто-оранжеви ивици по цялото тяло.
Георгиев отбелязва, че тези насекоми са се разпространили масово из града през последните пет години. Ако преди можеха да се намерят само на няколко места, то сега ги има практически във всеки отрязан дънер.
„Въпреки че са едри и внушителни, тези насекоми са напълно безобидни и не представляват заплаха", обобщава Георгиев, призовавайки гражданите да не се притесняват излишно
Временно затваряне на участък от ул. "Братислава" от 16 до 18 юни
сряда, 11 юни 2025
Специализираното звено "ИООРС" търси служители
сряда, 11 юни 2025
Последни Новини
Деветото издание на „Приста Рън“ ще се проведе на 7 март в Лесопарк „Липник“
вторник, 10 февруари 2026
Община Русе временно ограничава административното обслужване на 10 февруари
вторник, 10 февруари 2026
Община Русе ще отличи деца с изявени дарби за 2025 г.
понеделник, 09 февруари 2026
Пенчо Милков: “Отговорното управление изисква действия, не политически…
понеделник, 09 февруари 2026
Концерт с над 60 изпълнения отбеляза двойния празник на гъдуларя Иван…
неделя, 08 февруари 2026
Русе отново стана сцена на едно от най-значимите кариерни събития за младежи
събота, 07 февруари 2026
Спектакълът „Осмият цвят“ постави темите за насилието и за силата на доброто
петък, 06 февруари 2026
Временна промяна в графика на Детска млечна кухня – Русе на 9 и 10 февруари
петък, 06 февруари 2026