Експерти от Община Русе участваха в среща на Партньорската мрежа на Програмата за подкрепа на социалното включване на роми и други уязвими групи

понеделник, 25 юли 2016

На 20 и 21 юли 2016 г. в гр. София се проведе работна среща на Партньорската мрежа на Програмата за подкрепа на социалното включване на роми и други уязвими групи, финансирана от Българо-Швейцарската програма за сътрудничество. Участие в събитието взеха Общините Русе, Бургас, Сливен, Монтана, Пловдив и Шумен.

В първата част от работната среща бе представен напредъкът на проектите на Общините Русе, Бургас, Сливен и Монтана.

Проектът на Община Русе „Интегриран подход на Община Русе за интеграция на роми и други уязвими групи на територията на общини от Област Русе“ бе презентиран от водещия координатор и директор на дирекция „Здравни и социални дейности“ в Община Русе, г-жа Мариела Личева.

Тя запозна присъстващите с основните  дейности, които са извършени до момента от Община Русе и партньорите - общините Иваново, Борово, Ветово,  Сдружение „Център Динамика“, Сдружение БРТИМ, Русенски университет “Ангел Кънчев“, МЦ „Медика Експерт“ ЕООД, Сдружение на Общопрактикуващите лекари, Сдружение „Еквилибриум, а именно: ремонтираните и в процедура на обзавеждане помещения, в които ще се разкрият здравни кабинети и АГ кабинети за повишаване здравния статус на целевата група на проекта, реализираните обучителни и консултативни дейности, проведени медицински скрининги на деца от училища от Община Русе и общините партньори, кампании и работа на терен в квартали с преобладаващо ромско население, с проведения фестивали „Сцена под небето“, фестивал „Етноритми без граници“, Изложба с традиционни за различните етноси кулинарни изделияи фестивал „Ромите и киното“.

Втората част на събитието протече в  3 работни групи: група „Информация и видимост на Програмата“, група „Образователна медиация и група „Обществени поръчки“. Експертите от общините обмениха опит помежду си и коментираха новите предизвикателства, които предстоят по реализирането на проектите, част от които са изработване на информационна платформа за популяризиране дейността на Програмата, прилагане на промените в Закона за обществените поръчки и апробиране в рамките на проекта на професията „Образователен медиатор“, която до края на проекта трябва да се утвърди и припознае от държавата като нова професия, да заеме своето място в Националния класификатор на длъжностите в България и държавата да осигури делегиран бюджет.