Пропускане до съдържанието на страницата

Европейският парламент търси преките пътища към Европа на експертна дискусия в Русе

вторник, 01 април 2014

Какви възможности за трансграничен бизнес и социално-икономическо сътрудничество предлага река Дунав и възползва ли се Северна България достатъчно добре от тях? Как трябва да се развие пътната и водна инфраструктура, за да гарантира устойчиво икономическо развитие на региона и свързаността му с Европа? Информационното бюро на Европейския парламент в България ще потърси отговори на тези въпроси в рамките на експертна дискусия под надслов „Пътища към Европа“, която ще се проведе на 5 април в Русе.

Участници в дискусията, която ще стартира в 11,30 на 5 април в зала „Европа“ на Доходното здание на Община Русе, ще бъдат Страхил Карапчански, заместник-кмет по европейско развитие на Община Русе; Елеонора Иванова, председател на УС на Българо-румънска търговско‑промишлена палата; Георги Георгиев, Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав и Катя Горанова, изпълнителен директор на Бизнес центъра за подпомагане на малки и средни предприятия. Отправена е покана и до представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Събитието е второто от поредицата регионални дискусии „Европа близо до теб“, които Европейският парламент организира съвместно в БНТ. След Русе, важни теми от дневния ред на ЕС в навечерието на евроизборите на 25 май ще бъдат дискутирани и в Благоевград (11 април, 10,00—12,00 ч) и Варна (23 април, 10,00—12,00 ч.). Поредицата се излъчва на живо по БНТ 2. По време на дискусията публиката ще може да задава въпроси към експертите и в Twitter с хаштаг #ЕСБлизо. Модератори ще бъдат журналистите от БНТ Марин Маринов и Радина Костадинова.

Подробности и регистрация за всяка от дискусиите ще можете да намирате на europarl.bg.

 

ЕП даде зелена светлина на новия финансов Инструмент за свързаност в Европа

През ноември 2013 г. европейските депутати се споразумяха със Съвета за параметрите на новия Инструмент за свързаност в Европа, чиято цел е да ускори финансирането за завършване на ключови трансевропейски проекти в областта на транспортните, енергийните и телекомуникационни мрежи. Парламентът одобри и насоки за изграждане на Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T).

Инструментът за свързаност в Европа разполага с бюджет от близо 29,3 млрд. евро за периода 2014—2020 г. Той трябва да ускори процеса по завършване на трансевропейските мрежи и да спомогне за увеличаване на финансирането както от публичния, така и от страна на частния сектор.

 

Инструментът е част от Механизма за свързаност в Европа (МСЕ)

МСЕ еплан за инвестиции в размер на 50 милиарда евро за финансиране на усъвършенстването на европейската транспортна, енергийна и цифрова мрежи. МСЕ е една от ключовите инициативи, предложени от Комисията в рамките на пакета от мерки, насочени към устойчив икономически растеж и разкриване на работни места.

„За да постигне интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и да стимулира създаването на работни места в съответствие с целите на стратегията „Европа 2020“, Съюзът се нуждае от модерна и високоефективна инфраструктура, която да допринася за свързването и интеграцията на Съюза и всички негови региони, в секторите на транспорта, телекомуникациите и енергетиката. Тези връзки следва да спомогнат за подобряването на свободното движение на хора, стоки, капитали и услуги. Трансевропейските мрежи следва да улесняват трансграничните връзки, да насърчават по-голямо икономическо, социално и териториално сближаване, както и да допринесат за постигането на по-конкурентоспособна социална пазарна икономика и за борбата с изменението на климата”, се посочва в законодателната резолюция на ЕП за създаване на МСЕ.

 

Призиви за незабавно изпълнение на Дунавската стратегия

Депутатите са на мнение, че „Стратегията на ЕС за Дунавския регион“ е уникален шанс за засилване на международното сътрудничество и за подпомагане на устойчивото икономическо и културно развитие в Централна и Източна Европа. В съвместна резолюция, одобрена в началото на 2011 г., Парламентът призовава за конкретни срокове и стъпки в изпълнението на стратегията, които да бъдат одобрени от държавите членки. През април 2011 г. Съветът на ЕС одобри Стратегията, представляваща съвместен отговор на предизвикателствата пред Дунавския регион и неговите на 100 млн. жители. Множество от проблемите на региона имат трансграничен характер — наводнения, транспортни и енергийни връзки, опазване на околната среда, сигурност, и изискват интегриран и обединен подход. 14-те дунавски страни, с подкрепата на Европейската комисия, си сътрудничат чрез съвместни проекти и дейности, които да дадат адекватен отговор на предизвикателства, гарантирайки просперитета на региона.

 

Трансграничното сътрудничество между България и Румъния

Засилените контакти след присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. провокират взаимния интерес към езика на съседната страна. „Когато  започнаха да учат нашия език, румънците си припомниха, че техните предци са пишели на кирилица в миналото, а ние, българите, осъзнахме колко много са близките думи в двата езика“, посочва д-р Мими Корнажева, директор на Българо-румънския европейски междууниверситетски център (BRIE). Центърът е уникален в Югоизточна Европа с това, че предлага обучение през първите два семестъра едновременно в Русе и в Гюргево. Целта е българските студенти да научат румънски, а румънските —български.

ЕС финансира изследване на BRIE на промените в самоопределянето на хората в пограничните райони. Първите заключения са, че в опит да се опознаят и сближат, жителите на такива райони изграждат по естествен път нова идентичност, което им помага да преодоляват различията.

Местните власти работят по проект за свързването на Русе и Гюргево с градска железница, за създаването на бизнес инкубатор, който би разкрил 10 000 работни места, за строителството на два нови модерни жилищни комплекса и не на последно място — за изграждане на втори мост над Дунав между Русе и Гюргево. Тези планове са подкрепени с 950 000 евро от Европейския фонд за регионално развитие.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе