Фентъзи авторката Полина Лъвчиева се включва в инциативата „Европейска нощ на литературата“

вторник, 24 септември 2024

Създателката на Клуб „Мечтание“ ще чете откъс от белгийски автор в Доходно здание

Полина Лъвчиева или Lady Pol Тhe Beloved, какъвто е творческият ѝ псевдоним, се включва в 13-ото издание на Европейска нощ на литературата в Русе на 25 септември. Лъвчиева е българска писателка в областта на епичното фентъзи и вълшебните приказки. Създава сдружение Клуб "Мечтание" - организатор на събитието „Десант на книгата“ и е сред основателите на Дамски писателски клуб „Фортуна“. Тя дебютира през 2012 г. с фентъзи приказката „Прероден“ в сп. „Дракус“, бр.2/2012. През 2013 г. издава „Фентъзи Приказки“ – двуезичен сборник със седем приказки на български и английски езици, издателство „Гаяна“ гр. Русе.

От 18 до 21 часа във фоайето на Доходно здание младата писателка ще чете откъс от белгийската авторка Анелиз Вербеке и книгата ѝ „Трийсет дни“. Тя ще сподели читателското място и с кмета Пенчо Милков, който също се включва в събитията, поощряващи четенето.

Тази година в Русе ще бъдат обособени общо 6 читателски гнезда, като между четенията на откъсите ще се провеждат и паузи, които позволят свободното придвижване на публиката към следващата избрана локация. Традиционно по инициатива на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и Международно дружество „Елиас Канети“, гражданите, сдобили се с печати от всяко гнездо, ще получат като подарък и специално подбрани книги от двата института. За тазгодишното издание в града съвместно работят още Община Русе, Възрожденско читалище „Зора - 1866“, Народно читалище „Захари Стоянов-1937“ и визуалният артист Момчил Михайлов – Момо.

Четенията в Русе:

• 17:30-20:30 ч. в градинката пред Народно читалище "Захари Стоянов- 1937", четящ Младен Минев;

• 18-21 ч. на амфитеатралната сцена на кея в Русе, четящ Детелина Каменова;

• 18-21 ч. във фоайето на Възрожденско читалище „Зора 1866“, четящ Емилия Василева;

• 18-21 ч. във фоайето на Доходното здание, четящ Полина Лъвчиева;

• 18-21 ч. в Дом Канети на бул. „Славянски“ 12, четящ Иглика Пеева;

• 18-21 ч. в градинката пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“, четящ Татяна Савова.

При лошо време предвидените четения на кея ще се състоят в „Дом Канети“ на бул. „Славянски“ 12.