Фестивал на ледените фигури се открива днес в Русе

четвъртък, 11 декември 2014

Днес в Русе стартира първият по рода си за България международен фестивал на ледените фигури „Русе Айс Фест 2014“, който ни поставя на световната картата с градовете, провеждащи ледени фестивали. Това стана ясно на провелата се пресконференция, на която присъства кметът Пламен Стоилов, зам.-кметът д-р Страхил Карапчански, директор на дирекция „Култура и образование“ Ирена Петрова, представителят на “Sofia Ice”г-жа Юлия Медичкова и скулпторите, които ще вземат участие в ледената надпревара. Организатори на фестивала са Община Русе, Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, а съорганизатор е „Sofia Ice“.

Кметът Пламен Стоилов сподели, че този фестивал е част от програмата „Да възродим Русе“, която успешно се изпълнява от няколко години и цели да възроди онези традиции от миналото, с които русенци са се гордели. „Русе Айс Фест 2014“ ни кара да си спомним за русенската сладкарница „Швейцария“, която придобива известност дори извън пределите на страната, защото всяка зима пред вратите й оживявало необикновеното хоби на нейния собственик Денчо Ножаров – да извайва фигури от сняг. „Ледените фигури в Русе са едно от онези 121 първи неща, с които градът ни се слави като град-новатор, град на свободния дух“, допълни още кметът, като се ангажира да направи всичко възможно това събитие да се превърне в традиционно.

Г-жа Ирена Петрова благодари на всички, които са взели участие в организацията, както и на спонсорите на събитието.  Тя допълни, че наследниците на Денчо Ножаров са донесли инструментите, с които преди десетилетия е изработвал фигури от лед. Организаторите са поканили наследниците му да вземат участие в закриването на фестивала, което е своеобразен жест на благодарност към него.

Фестивалът има състезателен характер, като в него ще вземат участие професионалистите по леден карвинг Дилън Корбет от Канада, Луиз Рибалта Кома-Крос и Хуан Карлос Мартинез от Испания, Руслан Коровков от Русия и русенецът Виктор Царски. 60 тона лед ще бъдат превърнати в произведения на изкуството – абстракции, лица на хора, животни, фигури, пресъздаващи части от историята на Русе.  Темата на  фестивала е „Русе – град на свободния дух. Русе – град новатор“. Гражданите и гостите на града ще имат възможност да се докоснат до истински леден бар и да отпият от специално изработени ледени чаши.

Г-жа Медичкова сподели, че изработването на ледените блокове е започнало преди три месеца. За всяка ледена скулптура ще са нужни 8 ледени блока, което е приблизително 1 тон лед. За да се получат кристално прозрачни блокове е използвана специална технология на бавно замразяване на обикновена чешмяна вода.

Последни Новини

виж всички новини >