Геодезистът Георги Чонов със златна значка за своя цялостен принос за съграждането на Русе

четвъртък, 07 октомври 2021

Известният геодезист Георги Чонов бе отличен със златна значка на Община Русе по повод 80-годишния му юбилей.
57 години от живота си Чонов е посветил на развитието и благоустройството на Русе.
„От името на всички русенци изказвам сърдечната си признателност за цялостния Ви принос за съграждането на града ни. Безценно е наследството Ви, тъй като с ума и ръцете си сте дали живот на стотици сгради и инфраструктурни обекти не само тук, но и в цяла България и дори отвъд границите й“, каза при награждаването кметът на Русе Пенчо Милков.
Георги Чонов е роден на 24 април 1941 г. Професионалният му път започва през 60-те години на миналия век в Проектантската организация в Русе. Заедно с архитектите Светлозар Панайотов, Симеон Рангелов, Лорен Милев, Драгомир Стоянов, Валери Паунов и Ралица Панайотова работи по мащабните проекти за панелно строителство. Проектират комплексите „Здравец“, „Възраждане“, „Изток“, „Родина“, „Дружба“ и „Чародейка“ в Русе, „Диленките“ в Силистра, „Орел“ в Разград, „Мелта“ и „Балкан“ в Ловеч, „Младост“ в Троян, „Дунав“ в Габрово и др.
Георги Чонов работи и по проектирането и строителството на заводи в Бенгази, Либия.
В периода 1991-1993 г. успява да осъществи детската си мечта да бъде учител и подготвя бъдещите инженери геодезисти– сега негови сътрудници.
„Всяко инженерно дело започва от геодезията, а планът за вертикално планиране е поезията на геодезията – основа за проектиране по всички инженерни специалности“, сподели Чонов.
И днес той продължава активно да работи като управител на геодезическа фирма, чиято дейност обхваща проучване и реконтрукция на жп инфраструктурата в страната, включително свързаната с река Дунав, хидроложки изследвания, геодезически проучвания в големи производствени зони и линейни обекти в цяла България, изследване на деформации на ТЕЦ и петролни бази, работа по укрепване на обекти и др.