Хор „Дунавски вълни“ с участие на фестивал в Словакия

петък, 22 юни 2018

От 14 до 16 юни 2018 г., Детски хор „Дунавски вълни” при ОбДЦКИ - Русе с диригент Весела Тодорова и пианист Гергана Вичева беше гост на 31. Международен хоров фестивал в гр. Вранов над Топлоу, Словакия.

След пъстрото дефиле до централния площад на града, участващите хорове от България, Полша, Чехия, Молдова и Словакия представиха част от своя национален репертоар.

Русенските деца имаха възможност да посетят училище в Ханушовце, където бяха посрещнати сърдечно, а учениците там им демонстрираха познанията си по химия, физика и биология чрез лабораторни опити. Българските деца от своя страна им се отблагодариха с няколко песни от Добри Христов и Филип Кутев. Освен обработен фолклор,  хор „Дунавски вълни” представи пред словашката публика религиозна музика от наши и чуждестранни автори в гръцката католическа църква в Ханушовце и Базилика „Минор” във Вранов.

В рамките на фестивала беше проведено и работно ателие, на което всички участници подготвиха словашката песен „Аka si mi krasna”/ arr.e. suchon/, което постави финал на гала концерта във величествената Базилика. Хор „Дунавски вълни” получи диплом, приз, много цветя и благодарност за прекрасното си участие във фестивала, както и покана за следващото издание. Участието се реализира по Програма „Култура“ на Община Русе за финансиране на проекти в областта на изкуството и културата.

След завръщането си в Русе, представителната и дамската формации на хор „Дунавски вълни” продължават своята подготовка, във връзка с участието си в  предстоящия на 29 юни Пърформанс „Европа - това сме ние”.