Илко Петров със златна значка „Русе“

понеделник, 01 декември 2014

Илко Петров, симфоничен и джаз музикант, получи днес от кмета Пламен Стоилов златната значка „Русе“. Това се случи в кабинета на русенския градоначалник в присъствието на съпругата му Ели, която е негов мениджър и също бе удостоена със значка „Русе“. Организатор на срещата беше Дидо Джумалийски – Началника, който също е свирил с Илко Петров.

Известният барабанист, който повече от 20 години живее и работи в Германия, е роден на 2 декември 1943 г. в Русе. Утре празнува своя рожден ден. Той е свирил в няколко джаз формации с Петър Петров-Парчето. В Квартет „Петрови” са Петър Петров-Парчето (саксофони), Петър Петров-Петуха (тромпет), Златко Петров (пиано) и Илко Петров (барабани). През 70-те години се утвърждава оркестър "Русе", с който музикантите  имат  голям успех на различни фестивали.

„Изпитвам огромно уважение към успелите русенци и разчитам на хора като Вас да помагат да възродим Русе. Вие сте нашите посланици по света“, обърна се кметът Пламен Стоилов към Илко Петров. Той допълни, че младите хора трябва да помнят успелите русенци и да носят свободния дух на нашия град. „Затова се радвам, че има приемственост. Дидо Джумалийски прави „Джаз за деца“ и аз като кмет ще продължавам да подкрепям подобни инициативи“, заяви още Стоилов.

От своя страна Илко Петров и съпругата му благодариха за високото отличие и декларираха готовност да са посланици на Община Русе. „Инициативата да се работи с подрастващото поколение е страхотна, защото възпитателната трябва да върви ръка за ръка с клубната дейност“, допълни още Илко Петров.

Последни Новини

виж всички новини >