Информация за пътни разходи на правоимащи болни

В изпълнение на разпоредбите на чл. 82, ал.1 т. 9 от Закона за здравето, във връзка с  чл. 22, ал. 5 от Постановление № 13 на Министерски съвет от 2024 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България, община Русе информира гражданите за утвърдения от министъра на здравеопазването Списък на заболявания за 2024 г., за които в Община Русе се предоставят финансови средства от централния бюджет, за изплащане на действително извършени пътни разходи на правоимащи болни.

Списъкът на правоимащите болни, включва следните заболявания:
1. Пациенти с бъбречна трансплантация:

- средна честотата на пътуванията - 12 пъти годишно, само за първата година след операцията;
- средна честотата на пътуванията - 4 пъти годишно след първата година.

2. Пациенти с чернодробна трансплантация:

- средна честотата на пътуванията - 6 пъти годишно след първата година.

3. Пациенти със сърдечна трансплантация:
- средна честотата на пътуванията -12 пъти годишно, само за първата година след операцията;
- средна честотата на пътуванията - 6 пъти годишно след първата година.

4. Пациенти с трансплантация на бял дроб:
- средна честотата на пътуванията - 6 пъти годишно след първата година.

5. Пациенти с аортно-коронарен байпас:
- средна честотата на пътуванията - 3 пъти годишно, само за първата година след операцията.

6. Пациенти с клапно протезиране:
- средна честотата на пътуванията -  3 пъти годишно само за първата година.

7. Пациенти с вродени имунодефицитни състояния:
- средна честотата на пътуванията 6 пъти годишно - постоянно.

Правоимащите болни следва да представят в счетоводството на Община Русе, следните документи, за изплащане на действително извършени пътни разходи:

- Медицински документ, който удостоверява извършен преглед в съответното лечебно заведение, извън гр. Русе;

-Разходооправдателни документи, удостоверяващи извършеното пътуване:

- с автобус и влак: билети за двете посоки /отиване и връщане/;

с личен автомобил: пътен лист, талон на автомобила, касов бон за зареденото гориво.

Отчитането на пътуванията се извършва в счетоводството на Община Русе, пл. „Свобода“ 6, ет. 2 – счетоводен салон, всеки делничен ден от 08.30 ч. – 12.00 ч. и от 13.00 ч. до 17.00 ч., до края на календарната година.

За допълнителна информация: Пламена Бонева – счетоводител, тел:082/ 881661.