Инвестиционно предложение - "Топлофикация Русе" ЕАД

понеделник, 21 октомври 2019

СЪОБЩЕНИЕ

На територията на Община Русее предвиденода се реализираинвестиционно предложениеза:

1.)   Използване на черни въглища, местни (лигнитни) въглища, обогатено енергийно гориво (ОЕГ), нефтени шисти и биомаса при експлоатацията на съществуващата горивна инсталация за производство на топлинна енергия, без промяна на разрешения капацитет от 744МWth;

2.)   Изграждане на предкамерна скарна пещ към ПГ №5, за съвместно изгаряне на всички видове биомаса (включени в определението за биомаса по § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на ЗУО (изм. И доп. ДВ. Бр.56 от 16 юли2019г.) и определени с кодове в съответствие с Наредба №2 за класификация на отпадъците), и оползотворяване на остатъците от изгарянето им в ПГ №5;

3.)   Изграждане на Инсталация за очистване на димни газове (ИОДГ – СОИ), която ще позволи едновременна работа на три парогенератора (ПГ №4 при основно гориво въглища, №5 и №7), извеждайки изходящите газови потоци през Комин №1;

4.)   Преустройство на Блок №4 на природен газ – Блок №4 ще бъде реконструиран за изгаряне на газово гориво. До изграждането на сяроочистващата инсталация, той ще работи на пр. газ с Комин №2.

В зависимост от цените на горивата се предвижда Блок №4 да бъде реконструиран за изгаряне на твърдо гориво, като ще остане възможността за работи и с газово гориво.

След реконструкцията при работа с твърдо гориво, изходящите газове на Блок №4 ще преминават през СОИ и Комин №1. Комин №2 ще се използва единствено когато ПГ №4 работи само на пр.газ;

5.)   ПГ №8 - внедряване на нискоемисионни газови горелки и селективна некаталитична редукция с използване на урея, преди да е приключило изграждането на СОИ. Парагонератор №8 ще се експлоатира единствено с Комин №3;

6.)   Изграждане на слънчеви колектори за подгряване на технологична вода в ТЕЦ „Русе – Изток“.

С местоположение гр. Русе 7009, ИПЗ, ул. „ТЕЦ Изток“, поземлен имот с идентификатор 63427.8.37.

Възложител: „ТОПЛОФИКАЦИЯ РУСЕ“ ЕАД.

За предложението предстои да се извърши процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), съгласно изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ДВ, бр. 91/2002 г., изм. и доп. ДВ, бр. 82/2012 г.).

На основание чл. 6, ал. 9от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда – ОВОС (ДВ, бр. 25/2003 г., изм. – ДВ, бр. 3 от 2018 г.) е открит обществен достъп доИнформацията по Приложение №2 към чл. 6 от наредбата за горепосоченото инвестиционно предложение.

Документацията е на разположение на интересуващите се всеки работен ден в периода от  21.10.2019 г. до 04.11.2019 г. в сградата на Община Русе, 7000, гр. Русе, ул. „Олимпи Панов” №6, ет. 4, ст. 3, от 8:30 до 12:00 и от 13:00 до 17:30 часа.

Писмени становища могат да се подават в деловодството на Община Русе.

Обявено на 21.10.2019 год.

Гр. Русе, ул.“ Олимпи Панов“№6