четвъртък, 14 ноември 2013
Пътуващата експозиция „Св. Св. Кирил и Методий и Държавата на духа” беше официално открита днес в Русе от историка проф. Пламен Павлов. Паната саекспонирани пред сградата на Общината.
Проектът се реализира по идея и с подкрепата на д-р Милен Врабевски, Европейски гражданин на 2013 година и председател на Фондация Българска Памет, в рамките на националните чествания на 1150-та годишнина от Моравската мисия на Кирил и Методий. Автор на текстовете към експозицията е проф. Павлов, а подборът на илюстративния материал е на Емил Марианов. Използваните в изложбата фотоси и копия на документи са от архивите на Института по литература към БАН, Дигиталния архив на Софийски университет „Св.Климент Охридски“ и Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“.
„Идеята е да представим в синтезиран вид Моравската мисия на Светите братя Кирил и Методий и ролята на България за опазването на това дело“, каза на откриването на експозицията проф. Павлов. И допълни: „Стремежът ни е да представим експозицията в чужбина, където има големи български общности. Затова предстои излагането й в Одеса, Прага, Скопие и други“.
Изложбата разкрива художественото и тематичното разнообразие на средновековната българска книжнина (IX-XIV в.), като представя най-значимите писмени паметници – глаголически и кирилски. Специално са подчертани решаващата историческата роля на българските владетели Борис Михаил Покръстител, Симеон Велики и Петър I Български и мащабната дейност в книжовните средища на средновековна България – Плиска, Преслав и Охрид. Кирилицата и старобългарският книжовен език, наричан някога латинският на Източна Европа, навлизат в официална употреба от българската държава и църква още през IX в. С книжовното наследство на Златният век на българската култура новата азбука се разпространява сред славянските народи и дава начало на богати литературни традиции. Днес на кирилица пишат повече от 300 милиона души по света.
Азбуката, създадена от Светите братя е сред най-скъпоценните и устойчиви във времето културни приноси на България за наследството на Европа, а някои от най-добрите произведения на европейската литература са написани с нашата азбука – кирилицата.
С присъединяването на България към Европейския съюз на 1 януари 2007г., кирилицата бе приета като третата официална азбука в европейското семейство, наред с латинската и гръцката азбуки. За втори път в историята на Европа България дава официален статут на българската азбука – кирилицата и импулс на интеграцията и създаването на споделени културни традиции, които възпитават духа на европейското бъдеще.
Експозицията ще може да бъде видяна в Русе до началото на месец декември.
Събитието се организира в подкрепа на кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата през 2019г.
http://www.youtube.com/user/Ruse2019
https://www.facebook.com/Ruse2019
Турнир по спортно катерене „РусеТур 2013“ започва утре
четвъртък, 14 ноември 2013
Плаваща експозиция показва творби на художници от България и Румъния
петък, 15 ноември 2013
Последни Новини
Заради пожара в Николово: Екоминистерството мести мобилна станция за измерване…
неделя, 27 юли 2025
Критичната ситуация с пожара в с. Николово е овладяна, продължава гасенето…
неделя, 27 юли 2025
България победи Румъния със 78:76 в оспорван баскетболен двубой по случай…
събота, 26 юли 2025
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 25 юли 2025
Русе ще отдаде почит на Стефан Караджа на 30 юли
петък, 25 юли 2025
20% отстъпка за русенци при паркиране с мобилно банкиране до края на август
петък, 25 юли 2025
Футболист №1 на Русе за ХХ век ще бъде почетен на Градския стадион
петък, 25 юли 2025
Ограничения в движението към ГКПП „Дунав мост“ от 27 до 31 юли заради…
петък, 25 юли 2025