петък, 01 април 2022
На 4 април от 11 ч. в Регионалната библиотека „Л. Каравелов“ в Русе официално ще бъде открита детската изложба „Синият свят на Алсу и приятели“. Експозицията включва 70 рисунки на деца с аутизъм и може да бъде посетена до 9 април. Събитието е инициирано от сдруженията „Дунавско сияние“ и „Родители на деца и възрастни с аутизъм“ по повод 2 април, Световния ден на информираността за аутизъм.
Водещ автор в изложбата е 12-годишната ученичка Алсу Пейчева от гр. Берковица, която участва с 32 творби. Алсу е дете с аутизъм, както и лауреат на множество призови награди в редица международни и национални конкурси. През 2021 г. тя спечели и награди от конкурса „Моят Левски“, организиран от Военен клуб - Русе, и от международния онлайн конкурс „Приказният свят на природата“, организиран от СНЦ „Дунавско сияние“- Русе. В рисунките ѝ има приказни герои, принцове, принцеси и чудновати ангели, но през последния месец тези герои са тъжни и плачат със сълзите на нейната родина – Украйна. Алсу е родена в Крим, но от няколко години живее със семейството си в България.
В изложбата можем да се насладим и на причудливите творби на 5 русенски деца аутисти от Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм“- Русе - Илиян Илиев - 6 г., Милен Радулов -14 г., Емма Върбанова -8 г., Диана Гарабедян - 25 г. и Илиян Цветанов -16 г.
Специален гост на изложбата е 17-годишният художник Недислав Пеев от Добрич, представящ необятния талант, с който са надарени децата с аутизъм. Преди година той проявява интерес към изобразителното изкуство. Рисунките му са цветни и приказни. Чрез тях той изобразява чувствата си и представя света през своя поглед. Само преди месец Недислав печели първо място на конкурса за рисунка „Подарък за мама“, организиран от Младежкото обединение на БСП - Русе.
Куратори на изложбата са двама признати русенски художници – Цветан Симеонов и Дилян Хубанов.
За Световния ден на информираността за аутизъм двете сдружения са подготвили и специализирана брошура с информация за болестта, която ще бъде разпространена в редица обществени институции в Русе.
По тяхна инициатива сградата на Община Русе ще бъде осветена в синьо. Така градът ще се включи в световната кампания Autism Speaks – Light It Up Blue, в която България участва от 2010 г.
ВиК стартират дейности по възстановяване на асфалтови настилки в различни…
четвъртък, 31 март 2022
График за профилактика на светофарните уредби за м. април
петък, 01 април 2022
Последни Новини
Международна балетна галавечер постави началото на десетото издание на…
петък, 03 април 2026
Община Русе стартира мащабен проект за модерна транспортна инфраструктура
петък, 03 април 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 03 април 2026
Седмичен график за миене на улици и булеварди в Русе
петък, 03 април 2026
Крайният срок за подаване на заявления във връзка с изборите за народни…
петък, 03 април 2026
70 зрелостници търсят как изкуственият интелект може да спаси гайдарските…
петък, 03 април 2026
Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче“ отбеляза 40 години с концерт „В ритъма…
петък, 03 април 2026
Нов екологичен катамаран „Иноватор“ бе официално осветен и кръстен в Русе
четвъртък, 02 април 2026