Изложба ще покаже таланта на деца с аутизъм

петък, 01 април 2022

На 4 април от 11 ч. в Регионалната библиотека „Л. Каравелов“ в Русе официално ще бъде открита детската изложба „Синият свят на Алсу и приятели“. Експозицията включва 70 рисунки на деца с аутизъм и може да бъде посетена до 9 април. Събитието е инициирано от сдруженията „Дунавско сияние“ и „Родители на деца и възрастни с аутизъм“ по повод 2 април, Световния ден на информираността за аутизъм.

Водещ автор в изложбата е 12-годишната ученичка Алсу Пейчева от гр. Берковица, която участва с 32 творби. Алсу е дете с аутизъм, както и лауреат на множество призови награди в редица международни и национални конкурси. През 2021 г. тя спечели и награди от конкурса „Моят Левски“, организиран от Военен клуб - Русе, и от международния онлайн конкурс „Приказният свят на природата“, организиран от СНЦ „Дунавско сияние“- Русе. В рисунките ѝ има приказни герои, принцове, принцеси и чудновати ангели, но през последния месец тези герои са тъжни и плачат със сълзите на нейната родина – Украйна. Алсу е родена в Крим, но от няколко години живее със семейството си в България.

В изложбата можем да се насладим и на причудливите творби на 5 русенски деца аутисти от Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм“- Русе - Илиян Илиев - 6 г., Милен Радулов -14 г., Емма Върбанова -8 г., Диана Гарабедян - 25 г. и Илиян Цветанов -16 г.

Специален гост на изложбата е 17-годишният художник Недислав Пеев от Добрич, представящ необятния талант, с който са надарени децата с аутизъм. Преди година той проявява интерес към изобразителното изкуство. Рисунките му са цветни и приказни. Чрез тях той изобразява чувствата си и представя света през своя поглед. Само преди месец Недислав печели първо място на конкурса за рисунка „Подарък за мама“, организиран от Младежкото обединение на БСП - Русе.

Куратори на изложбата са двама признати русенски художници – Цветан Симеонов и Дилян Хубанов.

За Световния ден на информираността за аутизъм двете сдружения са подготвили и специализирана брошура с информация за болестта, която ще бъде разпространена в редица обществени институции в Русе.

По тяхна инициатива сградата на Община Русе ще бъде осветена в синьо. Така градът ще се включи в световната  кампания Autism Speaks – Light It Up Blue, в която България участва от 2010 г.