Изложба в Русе носи послания срещу насилието над жени

вторник, 08 декември 2020

Изложба в Доходното здание е част от световната кампания за борба с насилието срещу жени.

Фотографии в подкрепа на жените, жертви на насилие, са изложени във фоайето на Доходното здание в периода 08-10.12.2020 г.

Кампанията се организира от Сдружение „Център Динамика” и дамските клубове „Зонта Интернешънъл” – Русе и „Сороптимист Интернешънъл” – Русе и е част от 16-те Световни дни на ООН за борба с насилието, основано на пола. Тази година събитието преминава под мотото „Да оцветим света в оранжево“ и има за цел да даде повече гласност и ефективна превенция срещу домащното насилие за елиминиране на насилието срещу жените, децата и възрастните хора в България.

„В 21-ви век е немислимо жени да умират заради домашно насилие", заяви заместник-кметът на Русе Енчо Енчев. Той благодари на Сдружение „Център Динамика“ за осигуряването на безопасност и психическо спокойствие за пострадалите от насилие в социалната услуга Кризисен център.

По данни на ООН през 2019 г. 243 млн. жени и момичета по света на възраст между 15 и 49 години са били подложени на насилие от своите партньори. В България от началото на годината до м. октомври 2020 г. по официални данни на МВР жертвите са 17 жени, убити от най-близките си хора – съпрузи, интимни партньори или роднини.

Отчита се сериозно увеличение на работата с пострадалите в консултативните и кризисни центрове, и ескалация на домашното насилие от началото на пандемията.