понеделник, 11 май 2026
В Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на пл. „Свобода“ беше открита изложбата „Букварите на поколения българи“, организирана от издателство „Просвета“ и с подкрепата на Община Русе. Събитието събра представители на образователната общност, културни дейци, учители, ученици и граждани, които се върнаха в училищните си години и с радост разгледаха букварите от своето детство. Официален гост на откриването бе директорът на дирекция „Образование и култура“ Цветослав Димитров, който отправи поздрав от името на кмета Пенчо Милков към присъстващите.
„Всеки буквар пази спомена за първите прочетени думи и за вълнението от срещата със знанието. Тази изложба е красив мост между поколенията и израз на уважение към българската просвета, учителите и духовните ценности, които ни обединяват“, заяви Димитров и отправи поздрав към организаторите и участниците в събитието, както и признателност към българските учители за тяхната всеотдайна работа и принос към съхраняването на българския дух и култура.
Откриването бе уважено и от началника на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, която обърна внимание на значението на буквара като учебно средство. „Човек може и да не помни ясно останалите учебници по време на обучението си, но буквара няма как да се забрави. Първите ни стъпки в ограмотяването остават с нас за цял живот и затова те са толкова важни“, заяви още д-р Георгиева.
Експозицията представя 13 емблематични буквара, създадени от издателство „Просвета“ в периода от 1945 г. до днес. Изложените издания проследяват развитието на българското образование, промените в обществото и начина, по който поколения деца са правили своите първи стъпки към знанието.
Официалното откриване на събитието започна с изпълнение на химна „Върви, народе възродени“ от Народния хор при Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ с диригент Диян Иванов. Водещ на церемонията беше Мариан Савов.
Ръководителят на Националната информационна мрежа на „Просвета“ Тина Велева представи историята и идеята на проекта. Тя подчерта, че изложбата е посветена на българския буквар като символ на просвещението и духовността и припомни, че в създаването на различните издания са участвали едни от най-значимите български автори и художници.
В празничната програма участие взеха още Китарният ансамбъл при Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ и първокласници от СУ „Васил Левски“, които изпълниха любими стихотворения от букварите на „Просвета“.
Водещ на събитието бе Мариан Савов.
Изложбата „Букварите на поколения българи“ ще остане на пл. „Свобода“ до края на месец май и може да бъде разгледана свободно от жители и гости на града. Русе е един от четирите български града, избрани да бъдат домакини на експозицията, наред със София, Пловдив и Бургас.
Три отбора с имена на възрожденци премериха историческите си знания по…
понеделник, 11 май 2026
Последни Новини
Кметът Пенчо Милков присъства на откриването на първия в Русе кабинет…
вторник, 23 юни 2026
Жълт код за гръмотевични бури, интензивни валежи и градушки в община Русе…
вторник, 23 юни 2026
Община Русе обединява институции и експерти за съхраняване на аудиовизуалната…
вторник, 23 юни 2026
Институции и граждански организации обединиха усилия в Русе за по-активна…
вторник, 23 юни 2026
Автобусни линии №20 и 30 ще се движат по обходен маршрут на 24 юни
вторник, 23 юни 2026
На 27 юни кеят в Русе става сцена на мащабния празник “Водни битки - Лято…
вторник, 23 юни 2026
Заместник-кметът Енчо Енчев поздрави зрелостниците на МГ „Баба Тонка"…
понеделник, 22 юни 2026
Първият трансграничен „Парад на Дунав“ свързва двата бряга с авиошоу,…
понеделник, 22 юни 2026