Пропускане до съдържанието на страницата

Как да се преодолее апатията на младите към обществено-политическия живот обсъждаха на кръгла маса в Русе

понеделник, 03 февруари 2025

Проблемът с апатията на младите хора към обществено-политическия живот в България беше обсъден днес на кръгла маса в сградата на Община Русе. Срещата беше организирана от Сдружение „Напред“, а на нея присъстваха кметът на община Русе Пенчо Милков, заместник-кметът по спорт и младежки дейности Борислав Рачев, директорът на общинската дирекция „Образование и култура“ Цветослав Димитров, заместник областният управител Георги Георгиев, депутатът Георги Кръстев, общинският съветник Нора Стоянова, представители на неправителствени организации и сдружения, на Младежкия парламент, както и на ученическите съвети от СУ „В. Левски“, Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Пеньо Пенев" и др.

Присъстващите се обединиха около тезата, че много млади хора губят интерес към политиката и към гражданското общество. Бяха изказани становища, че за да се промени това, трябва политиката да стане по-достъпна и по-интересна – чрез по-добро образование, модерни начини на комуникация и реални възможности младите да влияят на решенията, които ги засягат. „Това, което прави Общината, е да подготви младите да участват в обществено-политическия живот, като им предоставя възможност да се включат в Младежкия парламент, в дейността на Общинския младежки дом, в Младежкия гвардейски отряд, в Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта и много други инициативи. Но как да се събуди ангажираността на човек, който няма буден дух – това е проблемът! Най-важното, според мен, е младежите да имат критично мислене и активна гражданска позиция. Трябва много четат, за да защитават тезите си и да ги отстояват, но по начин, който е институционален“. Това заяви на срещата кметът Пенчо Милков.

Как спортът изгражда личности и оформя лидери обясни заместник-кметът Борислав Рачев, който предложи да се организират спортни турнири с каузи, да се съчетават състезания с обсъждане на значими обществени теми, да се разработват видеоклипове, инфографики и кампании в социалните медии, които правят разбираеми за младите политическите въпроси.  Менторът и ръководител на Младежкия парламент Теодора Траянова подчерта, че възрастните трябва да покажат на младите, че мнението им е важно и се зачита от обществото. Ученици изразиха впечатления, че апатични и незаинтересовани стават тези техни връстници, които не поемат отговорност и не се грижат за близък или домашен любимец. 

Присъстващите подчертаха, че е нужно всички – правителство, учители, общество и младежи, да работят заедно, за да се дадат на младите знания и възможности да изграждат бъдещето, в което искат да живеят.

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/