неделя, 21 юли 2024
Днес в двора на Арменската църква в Русе бе извършена церемония по освещаването на каменен кръст /хачкар/ в памет на жертвите на арменския геноцид. Ритуалът бе воден от Негово Високопреосвещенство епископ Татев Агопян – архиерей на Арменската епархия в Румъния и архиерейски наместник на Арменската епархия в България, и отец Дирайр Хадавян - пастир на Арменската апостолическа православна църква „Сурп Аствадзадзин“ („Св. Богородица“) в Русе. Специален гост на събитието бе заместник-кметът Димитър Недев.
„Днешният ден е особено важен за арменската общност. С освещаването на този кръст се почитат традициите и вярата на предците на този древен народ, и се създава връзка между миналото, настоящето и бъдещето. Нека този хачкар бъде символ на мир, надежда и съпричастност“, каза заместник-кметът.
Каменният кръст е изработен от арменски туф и се извисява на повече от метър височина. Цялата арменска общност и редица дарители допринасят свещеният символ да бъде поставен в двора на най-старата църква в града. Събитието бе осъществено с подкрепата на Съюза на арменците в Европа, Арменската апостолическа църква и Общоарменския благотворителен съюз в града.
На церемонията присъстваха още извънредният и пълномощен посланик на Армения в България Н. Пр. Армен Едигарян, областният управител Драгомир Драганов, представители на Българската православна църква, отец Валтер Горра от русенската католическа църква „Св. Павел от кръста“, както и множество вярващи, дошли да се докоснат до свещения символ.
Преди церемонията бе изпълнена света литургия по ръкополагане на трима поддякони и един четец, които оттук нататък ще служат в „Сурп Аствадзадзин“. Тяхното въздигане в църковно тайнство бе извършено от епископ Татев Агопян и от отец Дирайр Хадавян. Подобно въздигане в духовен сан не се е случвало от години в Русенската арменска църква.
Хачкар се състои от две думи – хач /кръст/ и камък /кар/. По традиция всеки каменен кръст не повтаря своята орнаментика, но спазва определени стилистични правила. Хачкарът е уникална проява на арменската култура и един от най-типичните символи на идентичността на древния народ. Каменният кръст е регистриран в нематериалното културно наследство на човечеството от ЮНЕСКО през 2010 г.
Община Русе ще изгради две нови обществени чешми в централната градска…
петък, 19 юли 2024
Строително-ремонтни дейности затварят за два дни движението по част от…
понеделник, 22 юли 2024
Последни Новини
Община Русе награди осем изявени творци по случай 24 май
петък, 23 май 2025
Изявени русенски педагози бяха отличени на церемония с наградата „Неофит…
петък, 23 май 2025
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 23 май 2025
Кметът Пенчо Милков връчи грамоти на бивши директори на детски градини…
петък, 23 май 2025
28 са одобрените проекти в община Русе по националната кампания „Чиста…
петък, 23 май 2025
Тревожен ръст на случаите на домашно насилие отчетоха експерти в Русе
четвъртък, 22 май 2025