четвъртък, 16 януари 2025
Междуетническият диалог, социалното включване, благотворителността и ролята на религиозните общности в обществото бяха сред основните теми, обсъдени на среща между кмета на Русе Пенчо Милков и главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи.
По време на разговора двамата подчертаха значението на толерантността и взаимното уважение между различните религиозни и етнически общности в Русе. Те изразиха общата си позиция, че религиозните институции и тези, представляващи местната и държавната власт, могат да работят заедно за утвърждаването на по-сплотено и хармонично общество.
"Русе е град, в който хората живеят заедно в разбирателство, независимо от своя произход и вярвания. Нашият град има дълга традиция на мирно съжителство, а общинската администрация винаги е отворена за диалог и подкрепа на всяка инициатива, която укрепва връзките между гражданите", заяви кметът Пенчо Милков.
От своя страна главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи изрази признателност за доброто партньорство между местната власт и мюсюлманската общност в града. Той подчерта, че основата на всяко успешно общество е разбирателството и единството между неговите граждани.
"Хармонията между религиите, които са двигател към доброто, е ключът към едно по-силно и сплотено общество. Радвам се, че Русе е град на толерантността, където хората споделят общи ценности и гледат към бъдещето заедно", заяви главният мюфтия.
Обсъдени бяха и възможностите за съвместни социални и благотворителни инициативи, насочени към подпомагане на социално слаби семейства, възрастни хора и деца в риск. Двете страни предложиха идеи за сътрудничество в рамките на кампании за дарения, подкрепа за образователни и културни проекти, както и организирането на събития, насочени към сближаване на различните общности в града.
Акцент беше поставен инициативите, които насърчават свободата на вероизповедание и допринасят за укрепването на социалния мир.
Главният мюфтия подчерта, че религиозните общности могат да играят важна роля в изграждането на ценностите на младите хора, като ги насърчават към уважение, солидарност и активна гражданска позиция.
На разговора присъстваха и зам.-кметовете на община Русе, районният мюфтия на Русе Юджел Хюсню и административният секретар на мюфтийството Неджметин Неджмиев.
В края на срещата кметът на Русе и главният мюфтия си размениха подаръци, като Пенчо Милков връчи на д-р Хаджи статуетка на Паметника на свободата.
Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“…
четвъртък, 16 януари 2025
В Община Русе се проведе специализирано обучение за подобряване на социалните…
четвъртък, 16 януари 2025
Последни Новини
Синоптици предупреждават за предстояща гореща вълна
сряда, 19 август 2026
Временно се затваря за движение жп прелезът на ул. „Шипка“
сряда, 19 август 2026
Продължава благоустрояването на бул. „Съединение“
сряда, 19 август 2026
До 20 септември се записват участници за клубовете на Международния младежки…
вторник, 18 август 2026
Информационни консултации за еЗдраве ще се проведат на 19 август в Русе
вторник, 18 август 2026
Два електрически автобуса ще свържат Русе и Гюргево по нова устойчива…
понеделник, 17 август 2026
Започна подготовката по поставянето на бюст-паметника на княз Александър…
понеделник, 17 август 2026
Русе ще посрещне на 18 август гребците от Международната дунавска регата…
понеделник, 17 август 2026