Кметът Пенчо Милков награди директори на образователни институции, излизащи в пенсия

понеделник, 09 септември 2024

Ежегодното съвещание с директорите на детски градини на територията на община Русе се проведе днес в сградата на местната администрация. Срещата се организира от дирекция „Образование и култура“ преди началото на новата учебна година. По време на съвещанието кметът Пенчо Милков отличи с плакет на Община Русе излизащите в пенсия ръководители на детските градини „Пинокио“ и „Русалка“ Ценка Тодорова и Снежина Никова, както и дългогодишния директор на СУ „Христо Ботев“ Теодор Коцев.

„Животът на един директор е изпълнен с отговорности, непрекъснати решения и неизбежни жертви. Но въпреки изпитанията вие никога не сте се отказали от своята мисия. Вдъхновявали сте не само учениците и децата, но и колегите си, които са намирали във ваше лице опора и съмишленици“, каза кметът. Той пожела на пенсиониращите се директори на образователни институции дълги и спокойни години, изпълнени с радост и удовлетворение от добре свършената работа.

На срещата бяха представени и новите педагози, които заемат ръководните длъжности на три детски градини в Русе. Даниела Петрова застава начело на ДГ „Чучулига“, Ива Кръстева - на ДГ „Пинокио“, а Милена Дудева е новоназначеният директор на ДГ „Русалка“. Кметът Пенчо Милков се обърна към тях с пожелание да се грижат за децата и да установят балансирана връзка със своите колеги.

По време на съвещанието бе обърнато внимание на предприетите дейности по модернизация на материалната база и дворните пространства през летния период, както и необходимостта от завършването на ремонтните дейности до началото на учебната година.

Припомнена бе и необходимостта от организиране на адаптационен период за новоприетите деца в първа група и предвиждане на краткосрочно присъствие на родителите на децата съгласно изискванията на Наредба №5 за предучилищното образование.

В образователните институции е забранено събирането на финансови средства от родителите, с изключение на такива за познавателните книжки, предвидени за децата от яслените групи, за което е издадена заповед на кмета на община Русе от 2022 г., която е в сила и към настоящия момент.

Обсъдени бяха и текущи организационни въпроси във връзка с първия учебен ден, провеждането на класирания за прием на деца в детските заведения и работното време в тях.

На срещата присъстваха още заместник-кметът Енчо Енчев и началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева.