Кметът Пенчо Милков поздрави Държавен архив- Русе за професионалния празник

четвъртък, 09 юни 2022

По случай днешния Международен ден на архивите кметът Пенчо Милков посети служителите в Държавен архив –Русе.

„Вашата работа е от изключително значение не само за институциите, но и за отделните граждани. Тук всеки може да открие парченце от историята, която го вълнува, защото се съхраняват не само важни и редки документи, но и ценни моменти от живота на много личности, променили историята ни“, каза той. Милков настоя, че ръководствата на публичните организации не трябва да подценяват значението на архивите, а напротив, трябва да следват стандартите на националната агенция и да се стремят към дигитализиране на архивния фонд.

В Деня на отворените врати кметът разгледа снимки и грамоти от дейността на ръководителя на емблематичния русенски детски хор „Дунавски вълни“, а след това и на момчешкия хор, Антоний Николов. Диригентът оставя трайна следа в детското хорово изкуство и под негово ръководство русенските хористи разнасят славата на града и родината на големите сцени в Европа и Азия. По настояване на Милков тези архиви ще бъдат дигитализирани, за да дадат основа на книжно издание, посветено на твореца.

По случай професионалния си празник служителите от архива представят дигиталната изложба "Дарителите" и ще бъдат раздадени няколко грамоти - "Читател на годината", "Приятел на държавните архиви" и "Най-ценно документално дарение".

Държавен архив- Русе е създаден през 1952 г. като отдел на Окръжно управление на МВР – Русе. Общата фондова наличност на архива към 01.01.2019 г. възлиза на 3188.2 линейни метра с 2997 архивни фонда (2803 учрежденски, 194 лични) с общ брой 287 116 архивни единици, 1996 частични постъпления и 1551 спомена. Застрахователният фонд се състои от 369 337 кадъра негативи на микрофилмирани документи и 371 599 кадъра позитив. Към архива функционират читалня, библиотека и изложбена зала. Ръководител на отдела е Цветомира Димитрова.