Кметът Пенчо Милков ще посрещне коледари на пл. „Свобода“

вторник, 19 декември 2023

На 22 декември /петък/ от 12 ч. на пл. „Свобода“ ще се състои традиционното русенско коледуване с участието на Фолклорен състав за автентични обичаи, ритуали и обредни песни при НЧ „Просвета – 1915“ – кв. Долапите. Дефилето на коледарите ще премине от Градските хали в посока Паметника на свободата, където ще бъдат посрещнати от кмета на Община Русе Пенчо Милков.

Коледарската група ще пресъздаде автентичния български обичай „Коледуване“ и ще нарекат присъстващите за здраве и берекет. Русенци и гостите на града ще имат възможността да видят подредбата на празничната трапеза, изричането на благословии, гадаене каква ще е следващата година, разчупване на обредния хляб „Боговица“.

Всички участници и присъстващи ще имат възможност да опитат и от традиционната коледна баница.

Водеща на събитието ще бъде Снежана Атанасова.

Празникът е част от Коледно-новогодишния фестивал 2023 г., организиран от Община Русе.