Кметът Пламен Стоилов и проф. Христо Белоев връчиха наградите "Русе", "Студент на годината" и "Млад творец" 2017

сряда, 24 май 2017

Днес в Доходно здание се проведе празничен концерт-спектакъл, посветен на 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост и тържествена церемония , на която бяха връчени Награда „Русе“, „Студент на годината“ и „Млад творец“ 2017.

На церемонията кметът на Община Русе г-н Пламен Стоилов и председателят на Общински съвет – Русе чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев връчиха ежегодните Награди „Русе“ за постижения в областта на изкуството, културата, образованието и науката, както и приза „Студент на годината“. За първи път беше връчена и новоучредената награда „Млад творец“ в памет на актьорите Яна и Георги Стефанови.

Проф. Белоев се обърна към присъстващите с думите: „Празникът днес започна още в ранните часове във всяко едно училище, с тържествен парад и с великолепен концерт в центъра на град Русе. Церемонията сега е още по-специална. Няма как да не се гордеем с многото успехи, които постигат нашите дейци на културата, изкуството и образованието. Русе е дал много първи неща на България. Този празник е мост към бъдещето.“

Г-н Стоилов отправи приветствие: „На този прекрасен празник всеки от нас чувства особен заряд - такъв, който се усеща само на 24-и май. Светите братя Кирил и Методий дадоха на света славянската писменост, която ни е превела по трудния път на изпитания, докато стигнем до днес, стремящи се към едно светло бъдеще. Нека ценим и уважаваме съвременните будители, които носят искрицата на националния идеал в себе си и предават на всеки млад човек от своите знания и умения – хората, които ни дават увереността да преуспяваме. Честит празник!“

В концертната програма участие взеха Общински духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, ФТТ „Найден Киров“ с главен художествен ръководител Богдан Донев, Вокална група „Приста“ при ОМД с ръководител Доротея Бальовска, Формация за модерен балет „Мираж“ при ОбДЦКИ с ръководител Наталия Томова, певците Габриела Йорданова, Кристиян Цонев и Благовеста Димитрова – възпитаничка на студиото за поп и джаз пеене „Икономов“, Балетът на Държавна опера – Русе с ръководител Мариана Захариева, Мира Миленова и Клубът по спортни танци „Настроение“ с ръководители Елена и Иван Деспотови.

Водещи на събитието бяха актьорите от ДТ „Сава Огнянов“ - Ралица Константинова и Йовко Кънев.

НАГРАДЕНИ:

В разделите и категориите:

Раздел „Образование и наука“:

• „Предучилищно и начално образование“ – Димитринка Колева, учител в СУ „Христо Ботев“;
  • „Основно и средно образование“ – Митко Кунчев, директор на ПМГ „Баба Тонка“;
  • „Образователна институция или учителски екип“ – учителския екип на ДГ „Чучулига“;
  • „Учителски екип от основни, средни училища и професионални гимназии“ – учителския екип на ПАГ „Гео Милев“;
  • „Образователна институция, преподавателски или научен екип“ – катедра „Български език, литература и изкуство“ към факултет „Природни науки и образование“ на РУ „Ангел Кънчев“;
  • „Висше образование и наука“ – проф. д-р Иван Евстатиев, ръководител на Центъра за кариерно развитие при РУ „Ангел Кънчев“;
  • „Цялостен принос в областта на предучилищното, началното, основното, средното и висшето образование“ – Румяна Велчева, директор на ПГИУ „Елиас Канети“;
  • „Цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на висшето образование и науката“ – проф. д-р инж. Пламен Даскалов, ръководител на Центъра за продължаващо обучение, член на Академичния съвет и заместник-ректор на РУ „Ангел Кънчев“.

Раздел „Изкуство и култура“:

• „Сценични изкуства“ – Венцислав Петков, актьор в ДТ „Сава Огнянов“;
  • „Изобразително изкуство“ – Людмила Иринова, художник;
  • „Творчески екип или културна организация“ – Общински духов оркестър (Биг Бенд Русе) с диригент Димчо Рубчев;
  • „Цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата“ – Мариан Савов, актьор, директор на ОП „Русе Арт“

„Студент на годината“:

• Ружа Андреева – студент 3-ти курс по право в Юридически факултет на РУ „Ангел Кънчев“;
  • Бюлент Идиризов – студент 4-ти курс по специалност „Финансова математика“ във факултет „Природни науки и образование“ на РУ „Ангел Кънчев“

Награда „Млад творец“

• Виктория Миланова – ученичка в 5-и клас в ОУ „Любен Каравелов“, най-младият рок изпълнител в България, издал самостоятелен албум под името „Аз съм българче“, реализиран съвместно с група „Епизод“.