Кметът Пламен Стоилов откри традиционното Коледно надиграване

неделя, 14 декември 2014

Кметът Пламен Стоилов откри деветнадесетото поред традиционно Коледно надиграване, което се проведе вчера в зала „Дунав“. Той изрази задоволстото си от факта, че една уникала традиция, каквато е това надиграване е съхранена през годините и продължава да изпълва залата с многобройна публика. „Тази вечер ние ще видим това, което ни е запазило като нация, а именно народните танци, народните песни и народната музика“ , допълни г-н Стоилов. Той изрази надеждата си, че през следващите години това събитие ще се провежда на още по-хубаво и по-голямо място, а имено спортната зала, която догидина трябва да отвори врати.
Коледният концерт, организиран от Община Русе, продължи над 3 часа и в него се включиха над 450 участници. Той започна с изпълнението на Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче“ при Общински детски център за култура и изкуство.
Състезателната част от надиграване започна с групата на най-малите – децата на възраст от 8 до 14 години. В оспорваната битка, където винаги има най- много участници, победителите бяха наградени лично от г-н Пламен Стоилов. Той връчи грамоти и награди на двойките Симона Ангелова и Ивайло Велев, класирани на първо място, София Симеонова и Мартин Влизаров – второ място и двойката на Йоана Йорданова и Инан Османов – трето място.
Празникът продължи с изпълненията на любимите русенски фолклорни състави и представянето на другите две възрастови групи – от 14 до 18 год и над 18 год.
Във втора възрастова група трите призови места спечелиха двойките Мартина Грозева - Михаил Маринов, Преслава Иванова - Ивайло Иванов и Деана Христова - Никола Маринов.
Най-оспорвана и атрактивна беше битката за наградите в третата възрастова група (над 18 години), където майсторството и артистичната игра на състезателите затрудни сериозно журито в присъждането на наградите, този път спечелени заслужено от двойките Милена Михова – Йовчо Донев, Камелия Кънчева – Боян Тончев и Радосвета Йорданова – Викторио Тодоров.
Съгласно регламента, излъчените 9 двойки от трите възрастови групи получиха правото да се състезават за титлата „Мис и Мистър Танц 2014“, която тази година отиде неочаквано в най-очарователните и ентусиазирани малки състезатели от първа възрастова група София Симеонова и Мартин Велизаров.
Особено емоционално протече състезанието в категорията „Фолклорни клубове“, в което участваха 5 русенски клуба за народни танци с над 150 изпълнители. В тази особено вълнуваща част от състезанието наградата за изпълнителско майсторство получиха танцьорите от танцово училище „Кукери“ с ръководител Цецко Колев. Призът за най-стилно изпълнение отиде при танцьорите от „Играорци“ на Богдан Донев. Клубът за танци „Фламинго“ с ръководител Ивелина Ангелова получи наградата за най-артистично изпълнение, а клуб „Нашенци“ (рък. Соня и Венцислав Неделчеви) спечелиха приз за най-автентично изпълнение.
Наградата за цялостно представяне тази година отиде при клуба за народни танци „Чанове“ с ръководители Анета Иванова, Ренета Кирилова, Викторио Тодоров и Йовчо Донев.
Учредената от ФТТ „Найден Киров“ награда на името на Иван Донев за най-артистично присъствие на сцената този път спечели напълно очаквано със своето ярко сценично присъствие танцьорът Боян Тончев.
В концертната част от програмата участваха формациите на ФТТ „Найден Киров“, съставите „Русчуклийче“, Зорница“ и „Здравец“ от ОбДЦКИ и танцовият състав „Зора“ при ОМД.
Доброто настроение на многобройната публика през цялото време поддържаха оркестърът и солистите на ФТТ „Найден Киров“.