Кметът Пламен Стоилов присъства на кръщаване на кораб на ИАППД

сряда, 22 март 2017

Днес кметът на Община Русе Пламен Стоилов присъства на кръщаване на новопостроен кораб за хидрографски проучвания на Изпълнителната агенция за „Проучване и поддръжка на река Дунав“. Събитието се проведе на понтон № 8. Присъстваха служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщения – Христо Алексиев, европейски координатор за коридор “Рейн - Дунав“ - Карла Пайс, която стана и кръстница на кораба, зам. областният управител Емил Кирилов, представители от Европейската комисия и гости.

Плавателният съд е доставен по проект „Подобряване на системите за навигация и топохидрографините измервания по р. Дунав – фаза 2, финансиран по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 и неговото име е „Дунав 1“. Общата стойност на проекта е 6 146 508 лв. Оборудван е с модерна хидрографска апаратура и лазерна система, корабът ще извършва заснемане на дълбочините в речното русло и ще създава модел на терена по протежението на брега, островите и заливите. Чрез проучванията и измерванията ще се проследяват хидроморфоложките измервания на реката и движението на сегментите, които са причина за образуването на прагови участъци.