Кметът Пламен Стоилов се срещна с представители на Световната банка

петък, 28 ноември 2014

Възможностите за инвестиции и финансиране на проекти бе поводът за срещата между представителите на Световната банка Тони Томпсън и Ивелина Таушанова и кмета Пламен Стоилов. На срещата присъстваха още зам.-кметът Даниела Шилкова и секретарят на Общината Димитър Генков.

Г-н Стоилов представи визията за развитие на град Русе и запозна гостите си с проектите, които се изпълняват в момента, както и тези, които са в период на разработване. По този повод кметът покани г-н Томпсън да стане част от церемонията по стартирането на дейностите за реконструиране на Кръговото кръстовище, която се състоя непосредствено след срещатаим.

Г-н Томпсън остана впечатлен от работата на екипа на кмета и сподели, че въпреки многобройните си срещи, рядко вижда хора с дългосрочна и ясна визия за развитие, каквато г-н Стоилов притежава.

Политиката на Световната банка през последните години беше насочена върху консултирането, но сега тя навлиза в нов проектен цикъл. С визитата си представителите на Банката целят да придобият представа от нуждите на населените места в цялата страна, за да може да им се окаже подкрепа. Г-н Томпсън  допълни още, че новата политика на Банката ще се стреми да насърчава области, които не са заложени като приоритетни в програмите на ЕС, но са важни за развитието регионите. Голяма част от инвестициите, които Банката ще финансира, ще са на местно и общинско ниво.

Стратегията на Световната банка за партньорство с България е разработена в подкрепа на интелигентния, устойчив и всеобхватен растеж, с акцент върху усвояването на средствата от ЕС и специфична аналитична подкрепа. Именно тук е мястото на новия модел за партньорство на Световна банка, който ще осигури глобални и регионални знания и добри практики по един целенасочен, отговарящ на нуждите на страната и регионите начин.

Като член на НСОРБ, кметът Стоилов покани г-н Томпсън на среща с ръководството на сдружението, на която ще се разисква разрешаването на въпроси, свързани с финансирането на проекти.

В края на визитата, представителят на Световната банка получи като подарък от кмета Стоилов картина на русенския художник Евстати Маринов.

Последни Новини

виж всички новини >